3 dažniausi valgymo sutrikimai – ką reikia žinoti?

valgymo sutrikimai

Patiko? Pasidalink...

Share on facebook
Share on email

Bekalbant su projekto drauge psichologe Erika Mažeikaite, paaiškėjo, kad iš tiesų valgymo sutrikimai nėra jau tokie reti. Ji paminėjo, kad į psichologo konsultacijas kreipiasi tikrai nemažai žmonių, turinčių vienokių ar kitokių valgymo sutrikimų. Išsiaiškinkime, kas tai yra, kaip juos atpažinti ir kaip elgtis.

Dažniausi valgymo sutrikimai

Dažniausi valgymo sutrikimai yra nervinė anoreksija ir nervinė bulimija. Tam pačiam asmeniui gali pasireikšti tik vienas iš paminėtųjų arba net abu kartu vienu metu. Ar žinai, kad žmogus su valgymo sutrikimais nebūtinai yra lieknas? Iš tikrųjų kai kurie asmenys turi viršsvorio. Dar vienas pakankamai dažnas sutrikimas – besaikis valgymas. Beje, valgymo sutrikimai būdingi ir merginoms bei moterims, ir vaikinams bei vyrams. 

Nervinė anoreksija

Nervinė anoreksija diagnozuojama, kai asmuo:

• Sveria 15 proc. mažiau nei turėtų pagal kūno masės indeksą;
• Labai bijo priaugti svorio, nors yra pernelyg liekni;
• Iškreiptai suvokia savo kūną ir neigia turintys svorio nepakankamumo problemų;
• Serga amenorėja (nebūna menstruacijų bent 3 ciklus iš eilės);
• Nemėgsta sotumo jausmo, nuolat tarsi nori „išvalyti“ savo organizmą. 

Anoreksija dažniausiai būdinga paaugliams – daugiausiai mergaitėms. Šis sutrikimas dažniau pasitaiko asmenims, linkusiems į perfekcionizmą, taip pat tiems, kuriems svarbu išlikti liekniems (sportininkai, baleto šokėjai, modeliai). Anoreksija paprastai prasideda 13-14 (arba net dar anksčiau) gyvenimo metais. Žinoma, ji gali prasidėti ir daug vėliau.

Bulimija

Šis sutrikimas diagnozuojamas asmeniui, kuris:

• Be saiko valgo (suvalgo žymiai daugiau per tam tikrą (trumpą) laiko tarpą nei daugelis žmonių suvalgytų panašioje situacijoje);
• Negali kontroliuoti savęs besaikio valgymo metu;
• Išsivalo organizmą nuo maisto pertekliaus sukeldamas sau vėmimą, badaudamas (nevalgydamas 24 valandas), daug sportuodamas (daugiau nei valandą), vartodamas liekninančius, vidurius laisvinančius, šlapimą varančius vaistus;
• Savo kūną vertina daugiausiai pagal kūno masę ir kūno formas, o ne pagal kitas savybes.

Bulimija sergantys žmonės gali būti tiek pernelyg liekni, tiek normalaus kūno sudėjimo, tiek ir turintys viršsvorio.

Besaikis valgymas

Besaikis valgymas nustatomas, kai asmuo:

• Be saiko valgo jau ilgesnį laiko tarpą; 
• Negali kontroliuoti savęs besaikio valgymo metu;
• Valgo greitai; 
• Persivalgo, kol pajaučia sotumą;
• Daug valgo, kai nėra alkanas;
• Valgo vienas, nes gėdijasi;
• Persivalgęs jaučia pasišlykštėjimą, nusivylimą savimi ir kaltę; 
• Yra susirūpinęs dėl besaikio valgymo.

Šiam sutrikimui nėra būdingas organizmo išvalymas (vėmimo sukėlimas, badavimas ir pan.).

Jei pastebėjai, kad tau ar tavo draugei pasireiškia kai kurie tam tikro valgymo sutrikimo požymiai – būtina kreiptis pagalbos.

Negydomi valgymo sutrikimai gali būti pavojingi gyvybei.

Valgymo sutrikimų priežastys

Tikslios priežastys, kodėl atsiranda valgymo sutrikimai, yra nežinomos. Anot tyrimų, tam turi įtakos tiek genetiniai, tiek biologiniai, elgesio, psichologiniai bei socialiniai faktoriai. Didesnę riziką turi asmenys, besilaikantys dietų.

Pagalba draugei

Leisk draugei žinoti, kad esi susirūpinusi dėl jos. Ramiu balsu pasakyk jai, ką išgirdai ar pastebėjai – pavyzdžiui, „Man neramu dėl tavęs, nes pastebėjau, kad visą savaitę nieko nevalgei per pietus“. Atidžiai išklausyk, ką draugė kalba. Paauglės su valgymo sutrikimais gali gėdytis ar bijoti, manyti, jog gyvenimas nesvarbus.
O jei supyks ar neigs? Dažniausiai paaugliai gali teigti, jog viskas yra gerai, nieko blogo nevyksta. Tiesiog pasakyk, kad tik nori padėti.
Jei matai, kad draugė nesikreipia pagalbos, niekas nesikeičia – pasikalbėk su savo tėvais, mokyklos socialine pedagoge, psichologe ar net draugės tėvais. Atsimink, kad neturėtum jaustis kalta veikdama draugei „už nugaros“ – tu gali išgelbėti jos gyvybę.

Kaip suprasti, ar mano svoris normalus?

Jei esi susirūpinusi dėl savo kūno svorio, pasikalbėk su savo tėvais, gydytoju, fizinio ugdymo mokytoju ar kitu suaugusiu, kuriuo pasitiki. Tavo gydytojas pasakys, ar sveri pakankamai – nei per mažai, nei per daug. Kasmetinių medicininių apžiūrų metu gydytojai fiksuoja vaikų svorį ir gali stebėti, kaip jie auga.

Valgymo sutrikimų gydymas

Pajutus pirmuosius simptomus patariama pasikalbėti su artimiausiais žmonėmis, kuriais pasitikima. Jei tokios galimybės nėra, derėtų kreiptis į šeimos gydytoją, psichologą ar psichiatrą, nes kalbėtis apie atsiradusią ar įtariamą problemą yra būtina. Nereikėtų bandyti patiems įveikti šio sutrikimo. Valgymo sutrikimų gydymas yra kompleksinis ir ilgas. Gydymo procese dalyvauja visa šeima. Būtinas specialistų komandos (šeimos gydytojo, psichiatro, psichologo, dietologo, slaugytojo ir kt.) darbas, stebėsena ir gydymas.
Vilniuje veikia vienintelis Baltijos šalyje valgymų sutrikimų centras, kuriame suteikiama profesionali pagalba sergantiems valgymo sutrikimais. 

Apie ganą dažną valgymo sutrikimą – emocinį valgymą – parašysime kitame Blog‘o straipsnyje artimiausiu metu.

Konsultavo psichologė Erika Mažeikaitė

Kiti skaitiniai:

makšties kvapas

Koks gali būti makšties kvapas?

Kartais užuodi keistą, specifinį kvapą savo intymioje zonoje? Galbūt tau jis nepatinka? Ir dar atrodo, kad visi aplinkui jaučia jį? Be reikalo. Perskaityk ir sužinok, koks gali būti makšties kvapas ir kaip prižiūrėti vulvą bei makštį.

Skaityti toliau

PIRMOS MĖNESINĖS

Rinkiniai mergaitėms
Scroll to Top

Klausk drąsiai

Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinate savo sutikimą su slapukų įrašymu. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami slapukus. Daugiau apie slapukus ir jų atsisakymą skaitykite PRIVATUMO POLITIKOJE.