10 dalykų, kuriuos pasakykite savo dukrai, kai ją aplanko menstruacijos

Patiko? Pasidalink...

Share on facebook
Share on email

Tikiuosi, kad tu esi Mama, kuri dukrai šiek tiek papasakojai apie menstruacijas dar joms neprasidėjus. Juk tai gali būti itin skaudi patirtis mergaitei, kuri nieko apie tai nežino. Pamačiusi kraują savo kelnaitėse ji gali pagalvoti, kad miršta (o tokių istorijų daug). Jeigu tavo dukrą aplankė pirmosios menstruacijos šie patarimai padės tai su ja aptarti. Būtinai kalbėkite tik dviese, ten kur jūsų niekas negirdės, nes galbūt tai ją glumins ir ji nesijaus jaukiai, jeigu bendrausite, pavyzdžiui kavinėje.

1. Tai visiškai natūralu ir normalu. Papasakok savo istoriją apie menstruacijas, kada jos tau prasidėjo. Jei esi tėtis, tai papasakok tiesiog linksmą, o šiek tiek sugėdinusią istoriją apie savo paauglystę. Leisk mergaitei pasijusti jaukiai, tegul ji suvokia, kad nuo šiol kiekvieną mėnesį ją aplankys mėnesinės ir dėl to visai nereikia jaudintis.

2. Paaiškink dukrai, kokios yra menstruacijoms naudojamos priemonės. Prisimink, ką tu naudojai būdama paauglė, ir paaiškink, ką naudoji dabar. Papasakok, kaip jaučiasi kiekviena priemonė – įklotai, tamponai, menstruacinė taurelė (jei ir pati ją išbandei). Paaiškink mergaitei, kad geriausia priemonė jai pradedant menstruacijas yra higieniniai paketai. Parodyk jai, kaip juo naudotis, paaiškink, kada jį reiktų pasikeisti (arba tada kai jis jau prisipildo arba bent kas 4 val). Paaiškink jai, kaip išsirinkti paketą, kad jie turi skirtingus sugėrimo lygius, ir kada kokius reiktų naudoti. Kad mergaitė jaustųsi užtikrinčiau, pasiūlykite jai naudoti ilgesnius paketus, kol pripras prie savo menstruacijų. Būtinai papasakokite, kaip reikia paketą išmesti, kad jį reiki įvynioti atgal į plastiką, kuriame jis buvo, arba įvynioti į tualetinį popierių ir jokiais būdais nemesti į klozetą, o tiesiog į šiukšliadėžę.

3. Paaiškinkite savo mergaitei, kas yra tamponai ir kaip jie yra naudojami, tačiau nesiūlykite jų naudoti nuo pirmųjų menstruacijų. Tam, kad ji jaustųsi užtikrinta naudojant tamponus, ji turi gerai išmanyti savo anatomiją (į kurią skylutę reikia kišti tamponą), be to, naudojant tamponus pirmus kartus, gali skaudėti jį įsikišant, Bet jeigu mergaitė pati jau nori naudoti tamponus, paaiškinkite jai, kad rinktis reiktų mažiausio sugeriamumo tamponus (mažiausius), kad keisti reiktų ne rečiau nei 3 val. Paaiškinkite, kokie pavojai kyla naudojant tamponus dėl toksinio šoko sindromo. Parodykite, kaip reikia išmesti tamponą – įsukus į tualetinį popierių išmesti į šiukšliadėžę.

4. Kalbėkite apie kraujavimo gausumą. Paaiškinkite mergaitei, kad kiekvienos moters menstruacijų gausumas yra skirtingas, kad pirmomis dienomis kraujavimas bus gausesnis, paskutinėmis ne toks gausus. Pasakykite jai, jeigu jos menstruacijos tokios gausios, kad tenka paketą keisti kas valandą, kad Jums praneštų. Galbūt reiktų apsilankyti pas gydytoją. Juk nuo pernelyg gausių menstruacijų gali išsivystyti mažakraujystė, o gal yra ir kitų sveikatos bėdų.

5. Pamokykite mergaitę žymėtis menstruacijas kalendoriuje. Tegul pirmąją menstruacijų dieną apibraukia. Paaiškinkite, kad sekdama savo ciklą, vėliau ji galės numatyti, kada bus kitos menstruacijos ir tam tinkamai pasiruošti. Jei mergaitė jau turi išmanųjį telefoną, ji gali įdiegti programėlę savo menstruacinio ciklo žymėjimui. Pavyzdžiui, „Period Tracker“.

6. Pasakykite savo mergaitei, kad jos ciklas gali būti nereguliarus kurį laiką ir tai yra normalu. Gali būti taip, kad po pirmųjų menstruacijų kitos menstruacijos pasirodys tik po 6 mėn. Daugumai mergaičių jų ciklas nebus 28 dienų ilgio (tai yra dažniausias ciklo ilgis). Paaiškinkite jai, kad jos ciklo reguliarumas gali nusistovėti tik per kelerius metus.

7. Pasirūpinkite, kad mergaitė turėtų reikiamų priemonių. Duokite jai keletą paketų – tegul visada juos turi savo kuprinėje, saugioje vietoje, kur niekas jų neaptiks. Įdėkite juos į mielą kosmetinę. Pasirūpinkite tuo iš anksto, nors mergaitė dar neturėjo menstruacijų, bet įtariate, kad jau gali bet kuriuo metu apsilankyti – pasirūpinkite, kad ji tam būtų pasiruošusi. Paprastai menstruacijos prasideda, kai mergaitė pradeda bręsti, padidėja krūtys, atsiranda intymios zonos ir pažastų plaukelių. Atsiradus išskyroms menstruacijos prasideda po metų ar kelerių. Prisiminkite, kada Jus aplankė pirmos menstruacijos (jei Jūs ne tėtis :)), gali būti, kad ir Jūsų dukrai jos prasidės to paties amžiaus.

Jei mergaitei labai skauda pilvą prieš menstruacijas, tegul savo kuprinėje nešiojasi keletą tablečių nuo menstruacinių skausmų.

8. Papasakokite mergaitei, kokie gali būti simptomai ir kaip sau pagelbėti. Jai gali skaudėti pilvą, jaustis patinusi bei būti suirzusi, verkti be priežasties. Paaiškinkite, kad tai normalu, papasakokite savo patirtis, ir kaip jūs jas sprendžiate. Paaiškinkite mergaitei, kad tai vyksta dėl hormonų, kurie reguliuoja ne tik mūsų savijautą bet ir menstruacijų ciklą. Kartais jie „sustreikuoja“, o ypač paauglystėje, dėl to ir atsiranda PMS. Jei mergaitei skauda pilvą, gali padėti šiltas kompresas, šilta imbiero su nerafinuotu cukrumi arbata, lengva mankšta ar pasivaikščiojimas.

9. Paaiškinkite apie tinkamą higieną. Tikiuosi, kad jau dabar ji žino, kaip tinkamai rūpintis ja. Priminkite, kaip dažnai riekia praustis po dušu, kad nuo jos nesklistų nemalonus prakaito ar menstruacijų kvapas. Juk mergaitei bręstant ji pradeda labiau prakaituoti, dažniau susiriebaluoja jos plaukai, pradeda sklisti nemalonus kvapas iš pažastų. Iki tol viso to juk nebuvo. Tad paaiškinkite, kad kas rytą reikia nusiplauti pažastis, praustis po dušu reikia bent kelis kartus savaitėje (tikrai nebūtina kasdien), intymią zoną būtina plautis kas vakarą, menstruacijų metu apsiplauti makštį geriausiai keičiantis paketą, bet jei taip nepavyksta, tuomet ryte ir vakare. Galvą reiktų plauti, kai ji susiriebaluoja, kad ir kasdien. Juk nieko nėra nepatraukliau už riebaluotus plaukus.

10. Paaiškinkite, ką daryti, jeigu drabužiai susitepa krauju. Jei taip nutinka mokykloje, tai yra labai nemaloni situacija, tad paaiškinkite savo mergaitei, kad „tomis“ dienomis, kai yra menstruacijos, tegul ji dėvi tamsias kelnes ar sijoną, tam kad jei ir susiteplios, niekas to nepastebės. Be to, gali praversti džemperis, kurį galima tiesiog perrišti per klubus, jeigu netyčia atsirastų kraujo dėmė ant kelnių. Jei taip nutinka, paaiškinkite mergaitei, kad kraują geriausia išplauna šaltas vanduo, ir dar geriau, jei jis plaunamas nedelsiant, nelaukiant vakaro. Jei nutiktų taip, kad išsitepa patalynė, reiktų dėmes valyti iš karto atsikėlus ryte ir šaltu vandeniu.

Suprantama, kad laikotarpis nuo 12 iki 17 metų yra labai sunkus ne tik paauglei dukrai, bet ir mums, tėvams. Čia mes, tėvai, turime būti gerokai protingesni už savo vaikus. Kartais reikia juos palikti ramybėje, neklausinėti ir nepriekaištauti. Stengtis suprasti ir padėti jiems išgyventi tą ašaringą periodą.

Parašė Vilmantė

Kiti skaitiniai:

emocinis valgymas emocine valgytoja

Emocinis valgymas – kas tai?

Bekalbėdama su psichologe Erika Mažeikaite sužinojau, kad emocinis valgymas – pakankamai dažna problema, dėl kurios žmonės konsultuojasi su specialistais. Nusprendėme išsiaiškinti, kaip atpažinti emocinį valgymą ir kaip sau padėti.

Skaityti toliau
valgymo sutrikimai

3 dažniausi valgymo sutrikimai – ką reikia žinoti?

Bekalbant su projekto drauge psichologe Erika Mažeikaite, paaiškėjo, kad iš tiesų valgymo sutrikimai nėra jau tokie reti. Ji paminėjo, kad į psichologo konsultacijas kreipiasi tikrai nemažai žmonių, turinčių vienokių ar kitokių valgymo sutrikimų. Išsiaiškinkime, kas tai yra, kaip juos atpažinti ir kaip elgtis.

Skaityti toliau
kaip naudoti tampona pirma karta

Kaip naudoti tamponus pirmą kartą?

Kur turi būti kišamas tamponas? Kokius tamponus rinktis? Kada reikia pasikeisti tamponą? Nesijaudink, jei nepavyks iš pirmo karto „susidraugauti“ su tamponais. Tik bandydama išmoksi jais naudotis ir jaustis užtikrintai bei patogiai.

Skaityti toliau

PIRMOS MĖNESINĖS

Rinkiniai mergaitėms
Scroll to Top

Klausk drąsiai

Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinate savo sutikimą su slapukų įrašymu. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami slapukus. Daugiau apie slapukus ir jų atsisakymą skaitykite PRIVATUMO POLITIKOJE.