Kada ir kaip kalbėti apie menstruacijas su berniukais?

ka sakyti berniukui apie menesines

Patiko? Pasidalink...

Share on facebook
Share on email

Mokykloje lytinio švietimo pamokos dažniausiai vyksta atskirai tiek berniukams, tiek mergaitėms. Berniukams pasakojama apie poliucijas („drėgnus sapnus“) ir erekciją, o mergaitėms – apie menstruacijas (mėnesines). Bet ar berniukai neturėtų žinoti apie menstruacijų ciklą, kas vyksta su mama, sese ar drauge kiekvieną mėnesį? Kodėl kartais ant drabužių atsiranda raudonos dėmės arba kodėl sesei taip skauda pilvą, kad ji priversta atsiprašyti iš pamokų?

Mėnesinės vis dar yra tabu ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Manoma, kad tai yra kažkas gėdingo ir nešvaraus. Kai kurie vyrai net nežino, kad menstruacijų kraujas yra raudonas, o ne mėlynas, nes taip rodoma per pasaulinių prekės ženklų menstruacijų prekių reklamas.

Kuo daugiau berniukai žinos apie menstruacijas, išgirs apie tai tiek mokykloje, tiek iš savo tėvų, tuo ši tema taps natūralesnė – mažiau bus mitų, mergaitei nereikės slėpti įkloto giliai kišenėje einant jo pasikeisti į mokyklos WC, nes ji nebijos, kad iš jos bus pasišaipyta, o berniukai net savo mamai nesigėdys nupirkti įklotų ar tamponų parduotuvėje. Labai sužavėjo „Delfi“ publikuota istorija, kaip 4 vaikų mama išmokė savo sūnus nešiotis kuprinėje tamponų ir higieninių įklotų tam, kad esant reikalui galėtų jų duoti savo klasiokėms, draugėms. 

Kada kalbėti apie mėnesinės?

Nėra teisingo ar neteisingo amžiaus, nuo kada su berniuku reikėtų pradėti kalbėti apie menstruacijas. Tačiau, kuo vaikas mažesnis, tuo gali būti paprasčiau. Jeigu jūs nuo savo sūnaus neslėpsite įklotų, tamponų ar menstruacinės taurelės, arba apsipirkdamos parduotuvėje paaiškinsite jam, ką ir kodėl perkate, tai įvyks labai natūraliai ir nesijausite nepatogiai nei jūs, nei jūsų sūnus.

Kaip kalbėti apie menstruacijas?

Paaiškinkite sūnui, kad:

– mėnesinės – tai laikas, kai iš mergaitės ar moters lytinių organų – makšties – išteka kraujas;

– kiekvieną mėnesį moters organizmas ruošiasi būti apvaisintas;

– gimdoje užauga plonas kraujingas gleivinės sluoksnis, specialus minkštas audinys prie kurio prisitvirtina apvaisinta kiaušialąstė ir iš jos išauga kūdikis;

– jeigu moteris nepastoja, kiaušinėlis nėra apvaisinamas, tuomet šis nebereikalingas audinys pasišalina kartu su krauju per makštį;

– menstruacijos įvyksta maždaug kartą per mėnesį;

– pirmosios mėnesinės (menarchė) mergaitę gali aplankyti vidutiniškai nuo 13 metų (o gali prasidėti ir nuo 9-11 metų arba vėliau – net 16 metų) ir tęsiasi, kai moteris pasiekia menopauzę apie 50 metus;

– kai kurioms merginoms ir moterims menstruacijos gali būti skausmingos: skauda pilvą, atsiranda krūtų jautrumas, nuotaikų svyravimas, nuovargis ir pan.

>> Daugiau apie menstruacijas

Papasakokite ir apie priemones, skirtas menstruacijoms

Menstruacijų metu gali būti naudojami vienkartiniai arba daugkartiniai higieniniai įklotai (paketai), tamponai, menstruacinė taurelė ir menstruacinės kelnaitės. Kiekviena pasirenka pagal save, kas jai patogiausia ir priimtiniausia. Paprastai mergaitės pirmaisiais menstruacijų metais renkasi įklotus (paketus), nes juos yra paprasčiausiai naudoti, nereikia didesnių įgūdžių kaip, pavyzdžiui, naudojant tamponus ar menstruacinę taurelę.

>> Daugiau apie higienos priemones menstruacijoms

Ką dar turėtų žinoti berniukas?

Svarbu, kad berniukas suprastų ir kitus dalykus:

– menstruacijos – tai sveikatos veidrodis ir natūralus kiekvienos sveikos merginos ir moters kūno procesas;

– kai mergaitei prasideda menstruacijos, ji tampa vaisinga ir gali pastoti – tai įmanoma net iki pirmųjų mėnesinių;

– mergaitės gėdinasi kalbėti apie menstruacijas, tad nereikia dėl to tyčiotis ar juokauti;

– menstruacijų metu kraujas gali pratekėti ir sutepti drabužius, todėl kai kurioms mergaitėms tai gali būti „tragedija“, jos jausis labai blogai, joms bus labai gėda, todėl niekada iš to nereikia šaipytis, o jeigu jis tai pastebėtų pirmas, tegul atsargiai ir draugiškai pašnibžda mergaitei į ausį arba praneša jos draugei – garsiai tuo dalintis nereikia. Gali net paskolinti savo džemperį, kad mergaitė apsirištų jį aplink klubus ir kiti nepastebėtų dėmės.

O kaip mažam berniukui paaiškinti, kas yra menstruacijos?

Aš mažam berniukui pasakočiau tokią istoriją:
„Kiekvieną mėnesį mamytės pilve esantis maišelis (gimda) paruošia „lizdelį“, kuris ruošiasi priimti „sėklytę“, iš kurios išauga kūdikėlis. Jeigu „sėklytės“ nėra, „lizdelis“ suyra ir pasišalina kartu su krauju per mamytės makštį– tai yra mėnesinės. Tačiau nieko baisaus, mamytei tikrai neskauda. Mamytei kiekvieną mėnesį bent 3-5 paras reikia naudoti paketus (tamponus, taurelę). Kartais krauju gali išsitepti kelnės ar patalynė.“

Specialistai rekomenduoja lytinius organus vadinti savais vardais – gimda, makštis, varpa (ar penis), sėklidės, suprantamai paaiškinant pagal vaiko amžių. Kodėl tai svarbu? Dėl vaikų gerovės ir saugumo, nes, pavyzdžiui, seksualiniams priekabiautojams, prievartautojams būdinga vartoti mažybinius perkeltinius lytinių organų pavadinimus. Ir jei vaikas imtų taip vadinti, tėvai galėtų sunerimti, iš kur atsirado toks žodynas, ar kartais prie vaiko niekas nepriekabiauja.

Psichologės komentaras

Psichologė Erika Mažeikaitė pateikia savo įžvalgas apie menstruacijas ir berniukų ugdymą ta tema:

„Moterys ir merginos tūkstančius metų išgyvena menstruacinius laikotarpius, ir tai yra priežastis, dėl kurios visi esame čia. Vis dėlto visame pasaulyje vis dar yra gėdos elementas, susijęs su moters mėnesiniu ciklu.

Menstruacijos yra susijusios su kvapais, netvarka, krauju, kraujavimu, net pasibjaurėjimu. Tikriausiai todėl daugelis moterų sako, kad jaučiasi nejaukiai kalbėdamos apie savo mėnesines. Dėl to moterys kenčia tyloje, kai kalbama apie „tą mėnesio laiką“ – slepiasi nuo to.

Vengiantis požiūris kalbėti apie menstruacijas su berniukais kenkia mūsų visuomenei ir merginų bei vaikinų, o galiausiai moterų ir vyrų tarpusavio sąveikai. Viena akivaizdžiausių priežasčių, kodėl mokymas apie menstruacijas yra svarbus visiems, nepriklausomai nuo lyties, yra mokslinis supratimas apie kūnų darbą. Susipažinti su mėnesinių ciklu ir žinoti jo pasekmes yra labai svarbu. Vaisingumo, nėštumo ir šių laikotarpių supratimas normalizuos, kas tai yra ir ką jie reiškia. Mokymas berniukams, kaip veikia mėnesinės ir mėnesinių ciklas, padeda jiems geriau suprasti saugaus sekso ir kontracepcijos svarbą ir praktiką, o tai gali padėti išvengti nepageidaujamo nėštumo, kai jie yra vyresni. Kita priežastis – tai gėdos jausmas, kurį išgyvena mergaitės. Tyrimais nustatyta, kad daugiau nei 90 proc. merginų nerimauja dėl to, kad mėnesinių metu turės eiti į mokyklą. Prie to prisideda berniukai, kuriems trūksta supratimo apie šį laikotarpį ir kurie griebiasi humoro, tyčiojasi iš merginų įvairiais juokeliais. Šie pokštai gali sukelti ilgalaikį gėdos jausmą jaunoms merginoms. Dėl to mergaitės gali praleidinėti pamokas, o tai galiausiai gali sutrukdyti jų įvaizdžiui ir apskritai karjeros galimybėms.

Pasaulyje vis labiau yra raginama mokyti berniukus ir mergaites apie mėnesines ir menstruacinį ciklą, kad menstruacinis ciklas nebebūtų stigma ir tabu.

Mokant berniukus ir mergaites lytinio švietimo tema, siūloma juos mokyti kartu, neatskiriant pagal lytį, nes mokydami berniukus ir mergaites atskirai, galima įdiegti stigmos aurą, be to, berniukai ir mergaitės praleidžia galimybę praktikuoti tarpusavio bendravimą jautriomis temomis, kartu padiskutuoti, taip ugdomas supratimas ir empatija vienas kito atžvilgiu. Lytinio švietimo mokymo programų kūrėjai siūlo berniukams ir mergaitėms mokyti vienodo turinio užsiėmimus ir rengti juos kartu. Taip pat siūloma vieną ar du užsiėmimus padaryti pagal lytį, kad mokiniai galėtų aptarti būtent savo lyčiai būdingas temas.

Labai svarbu kalbėti apie menstruacijas (procesą, simptomus ir produktus) ir su berniukais, ir su mergaitėmis. Pokalbiai yra pokyčių katalizatorius, ir kuo labiau mes įtrauksime vyrus kalbėti apie menstruacijas, tuo lengviau bus panaikinti visuomenės stigmą šia tema.“

Bendraudami šeimoje ugdykite pagarbą mergaitėms ir šiam natūraliam procesui. Tegul tai nebūna tabu tema. Kartu keiskime požiūrį į menstruacijas.

Kiti skaitiniai:

makšties kvapas

Koks gali būti makšties kvapas?

Kartais užuodi keistą, specifinį kvapą savo intymioje zonoje? Galbūt tau jis nepatinka? Ir dar atrodo, kad visi aplinkui jaučia jį? Be reikalo. Perskaityk ir sužinok, koks gali būti makšties kvapas ir kaip prižiūrėti vulvą bei makštį.

Skaityti toliau

PIRMOS MĖNESINĖS

Rinkiniai mergaitėms
Scroll to Top

Klausk drąsiai

Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinate savo sutikimą su slapukų įrašymu. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami slapukus. Daugiau apie slapukus ir jų atsisakymą skaitykite PRIVATUMO POLITIKOJE.