Kaip naudoti tamponus pirmą kartą?

kaip naudoti tampona pirma karta

Patiko? Pasidalink...

Share on facebook
Share on email
Susipažink

Pirmiausiai susipažink su moters lytinių organų anatomija ir kokias „skylutes“ turi.

Šlapimo anga – tai skylutė, pro kurią teka šlapimas. Į ją tampono niekaip neįkištum, nes ji labai maža. Išeinamoji anga arba išangė – tai anga, pro kurią tuštiniesi. Tamponas į išangę tilptų, bet jis neturi būti ten kišamas. Tamponas kišamas į makštį, kuri yra maždaug per vidurį tarp šlapimo angos ir išangės. Iš makšties teka menstruacijų kraujas, o tamponas ir yra skirtas sugerti kraują. Gali paimti veidrodėlį ir apžiūrėti, kur kokia skylutė yra. Pažinti savo kūną yra svarbu ir būtina.

Nusiplauk rankas

Tam, kad apsisaugotum nuo makšties infekcijų, būtina kruopščiai nusiplauti rankas šiltu vandeniu ir muilu. Ant rankų paviršiaus apstu bakterijų, tad šis žingsnis prieš tampono įsidėjimą ar keitimą yra būtinas.

Įsidėk tamponą į makštį

Nusipirkusi tamponų dėžutę viduje rasi instrukciją, kurią turėtum perskaityti. Tamponų būna įvairių – su aplikatoriumi ar be, skirtingų dydžių – „regular“, „super“ ir „super plus“. Skirtingi dydžiai reiškia, kad tamponai skiriasi savo dydžiu ir sugeriamumo lygiu. „Super plus“ tamponai – didžiausi ir sugeria daugiausiai. Mergaitėms, neturėjusios lytinių santykių, rekomenduojama pradėti nuo mažiausių – „regular“ dydžio tamponų. Kai priprasi prie mažiausio tampono – jį lengvai įsidėsi ir išsiimsi, gali pabandyti ir vienu dydžiu didesnį tamponą. Tamponą geriau naudoti, kai menstruacijos yra gausesnės, nes tada tamponas lengviau slysta.

Taigi jau susipažinai su savo kūnu, perskaitei tamponų instrukciją, nusiplovei rankas. Belieka įsidėti tamponą į makštį. Įsitaisyk patogiai – gali pritūpti, pakelti vieną koją ant klozeto ar vonios krašto arba atsisėsti ant klozeto praskėtusi kojas. Išbandyk visas kūno padėtis ir išsirink tau patogiausią. Labai svarbu neįsitempti, nes bus sunku įkišti tamponą ir gali skaudėti. Atsimink, kad tampono siūlas turi būti išorėje. Jis reikalingas tampono ištraukimui.

Jei naudoji tamponą be aplikatoriaus, pirmiausiai išvyniok tamponą iš apsauginės plėvelės ar popieriaus. Patiesink tampono siūlą ir tvirtai suimk. Patikrink, ar siūlas tvirtai laikosi. Pasirinkusi patogią padėtį, įkišk tamponą į makštį ir švelniai stumk 450 kampu, link apatinės nugaros dalies. Tamponas kišamas tiek, kad visas atsidurtų makštyje ir nebūtų juntamas, siūlas lieka kyboti išorėje.

Jei naudoji tamponą su aplikatoriumi, vadovaukis pridėta instrukcija, nes aplikatorių būna įvairių – skiriasi forma, medžiaga (yra plastikinių, kartoninių). Paprastai aplikatorių sudaro du vamzdeliai – storesnis (kišamas į makštį) ir plonesnis (kuris įstumia tamponą). Įkišk aplikatoriaus viršūnę į makštį iki kol pirštai atsidurs prie odos, tada rodomuoju pirštu 450 kampu stumk plonesnį vamzdelį-stūmoklį iki galo – jis įstums patį tamponą į makštį. Tada beliks tik ištraukti visą aplikatorių, o tamponas liks viduje, siūlas – išorėje.

Įsitikink, kad jautiesi patogiai

Jei tamponas nebus pakankamai giliai įkištas į makštį, gali jausti diskomfortą, ypač sėdėdama. Tinkamai įdėtas tamponas neturėtų sukelti jokių nemalonių pojūčių. Tad jei tau nepatogu, pabandyk pastumti tamponą giliau rodomuoju pirštu ar išoriniu tampono aplikatoriumi-vamzdeliu. Nepamiršk nusiplauti rankų, kai tamponas atsidurs ten, kur jam reikia.
Norėdama išvengti „avarijų“, kai kraujas prateka ir išteplioja drabužius, gali papildomai įsiklijuoti į kelnaites kasdienį įklotą arba tomis dienomis dėvėti specialias menstruacines kelnaites, apsaugančias nuo pratekėjimų.

Pakeisk tamponą

Priklausomai nuo kraujavimo gausumo tamponą gali tekti keisti kas 2-5 val. Visgi svarbu tamponą keisti kas 4 valandas, kad būtų išvengta pratekėjimo ir toksinio šoko sindromo – mirtinos bakterinės infekcijos – pavojaus. Taip pat dėl šios priežasties tamponą rekomenduojama keisti kaskart po maudynių baseine ar kitame viešame vandens telkinyje. Pasirink sau patogią padėtį, atsipalaiduok ir trauk už tampono siūlo. Ištraukusi tamponą suvyniok į tualetinio popieriaus gabalėlį ir išmesk į šiukšliadėžę. Niekada nemesk tampono į klozetą!

Nesijaudink, jei nepavyks iš pirmo karto „susidraugauti“ su tamponais. Tik bandydama išmoksi jais naudotis ir jaustis užtikrintai bei patogiai. „Youtube“ galima rasti ne vieną vaizdo įrašą, pamokantį, kaip reikia įsidėti tamponą. Jei tau kyla bėdų įsidedant ar išimant tamponą, pasitark su savo mama arba gydytoja ir papasakok, kas nepavyksta.

Kiti skaitiniai:

kaip pamilti savo kuna paauglysteje prisijaukinkmenstruacijas.lt

Kaip pamilti savo kūną arba vienos paauglės istorija

Noriu pasidalinti su jumis savo istorija, kaip man pavyko perbristi nepasitikėjimo savimi liūną ir pamilti save – savo vienintelį tokį, nepakartojamą kūną (kaip ir jūsų visų!). Noriu tik pasakyti, jog tai užtrunka laiko. Nebus taip, kad atsibusite kitą rytą ir jau trykšite pasitikėjimu. Tai reikalauja nemenko darbo, šis procesas vyksta mažais žingsneliais.

Skaityti toliau
mitai apie menesines

7 mitai apie mėnesines – pasakykite savo dukrai

Mes, mamos ir tikriausiai tėčiai, esame girdėję daug dalykų apie mėnesines. Vieni galbūt teisingi, o kiti klaidingi. Jei dar nekalbėjote su dukra apie brendimą ir visus vykstančius pokyčius, pakalbėkite. Lai ji žino, kad jūs esate šalia ir visuomet padėsite, atsakysite į rūpimus klausimus. Svarbiausia, perduokite, jog menstruacijos – nieko gėdingo, tai normalus, sveiko moters kūno požymis. Toliau sužinokite, kokie 7 mitai apie mėnesines, kuriuos turėtumėte pasakyti savo dukrai, egzistuoja.

Skaityti toliau

Mėnesinės vėluoja? Ar reikia sunerimti?

Atsiradus menstruacijoms gali būti, kad jos kelis metus bus nereguliarios. Tai yra normalu, todėl nereikia stebėtis, jei po pirmųjų mėnesinių kitas kraujavimas gali prasidėti tik po 3-6 mėnesių. Be to, vieną mėnesį menstruacijos gali trukti kelias dienas ir būti labai gausios, o kitą – savaitę ir su lengvesniu kraujavimu.

Skaityti toliau
ar galima naudoti menstruacine taurele

Ar galiu naudoti menstruacinę taurelę, jei esu „nekalta“?

Taip, mergaitė paauglė,neturėjusi lytinių santykių, gali naudoti menstruacinę taurelę. Tereikia atminti, kad ši priemonė reikalauja savo kūno anatomijos išmanymo ir daugiau įgūdžių įsidėti nei, pavyzdžiui, tamponų atveju. Tad turi labai norėti ją naudoti ir būti pasiryžusi išmokti. Sužinok daugiau apie taurelę, jos pliusus, naudojimo patarimus perskaičiusi straipsnį.

Skaityti toliau

PIRMOS MĖNESINĖS

Rinkiniai mergaitėms
Scroll to Top

Klausk drąsiai

Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinate savo sutikimą su slapukų įrašymu. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami slapukus. Daugiau apie slapukus ir jų atsisakymą skaitykite PRIVATUMO POLITIKOJE.