Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Makštis nėra vulva, o vulva nėra makštis

Patiko? Pasidalink...

Share on facebook
Share on email

Kodėl nutarėme parašyti apie tai, kad makštis nėra vulva, o vulva nėra makštis? Todėl, kad socialiniuose tinkluose apklausus merginas ir moteris maždaug pusė jų nežinojo, kuo skiriasi vulva nuo makšties. Makštis ir vulva nėra tas pats, tačiau šie terminai vis dar dažnai naudojami kaip sinonimai. Tad susipažink su moters lytinių organų anatomija.

Kas yra vulva?

Vulva yra moters išoriniai lytiniai organai. Išoriniai – vadinasi, kas yra išorėje, o ne viduje. Vulva dengia įėjimą į makštį. Vulvą sudaro penkios dalys: gakta, lytinės lūpos, varputė (kitaip – klitoris), makšties prieangio stormuo ir makšties prieangis. Būtent vulvą, o ne makštį prausiame kasdien ryte ir vakare.Vulva - išoriniai lytiniai organai

Iš tikrųjų tavo vulva yra tokia, kokia yra, ir ji … normali.

Pavyzdžiui, mažosios lytinės lūpos gali išsikišti iš už didžiųjų lytinių lūpų ir būti ne tokios mažos. Jų ilgis gali būti nuo <1 iki 5 cm, bet jei ir ilgesnės, nėra mediciniškai laikoma nenormaliomis. Taip pat normalu, jog jos gali būti asimetriškos – nevienodos abejose pusėse.

Vulvą reikėtų vadinti vulva, o ne „putyte“, „dziundze“, „užpakaliuku“ ar panašiai. Kodėl tai svarbu? Anot specialistų (psichologų, seksologų, gydytojų), lytinius organus reikia vadinti taisyklingais anatominiais pavadinimais (vulva, makštis, gimda, varpa (penis), sėklidės), nes tai normali kūno dalis, kurios gėdytis nereikia. Aiškus lytinių organų įvardinimas gali padėti vaikams apsisaugoti nuo seksualinės prievartos, nes potencialius seksualinius prievartautojus atbaido vaiko žinios ir kūno pažinimas. Seksualinės prievartos pasitaiko ir artimoje aplinkoje – tokiu atveju, vaikas galėtų sulaukti pagalbos greičiau, jei žinotų taisyklingus lytinių organų pavadinimus. Šią istoriją perskaitėme akušerės „Sumani mama“ Facebook paskyroje:

„Istorija apie 5 metų mergaitę iš Kanados. Mergaitė žinojo vieną lytinių organų pavadinimą – sausainiukas. Taip jos vulvą (išorinius lytinius organus) vadindavo mama. Mažylę prievartaudavo jos tėtis ir ji nutarė paprašyti pagalbos darželio auklėtojos. Ji auklėtojai pasakė: tėtis valgo mano sausainiuką. O auklėtoja jai atsakė, kad geros mergaitės turi dalintis ir davė jai sausainį. Ir prievarta tęsėsi toliau. Kol vieną dieną mama papasakojo darželio auklėtojai, kad ant mergaitės „sausainiuko“ rado nubrozdinimų ir tik tuomet paaiškėjo baisi tiesa. Ką parodo ši istorija? Jei mergaitė būtų žinojusi, kaip vadinami lytiniai organai, auklėtoja būtų supratusi ir galėjusi padėti.“

Kas yra makštis?

Visų pirma, makštis (kitaip dar – vagina) yra viduje. Ji tarsi vamzdelis arba kanalas, jungiantis gimdą su išoriniais lytiniais organais (vulva). Būtent į makštį menstruacijų metu kišamas tamponas arba menstruacinė taurelė, o vaginalinių lytinių santykių metu – vyro lytinis organas, t.y. varpa (kitaip – penis, bet ne „peliukas“, „pimpaliukas“, „kotelis“, „lazdelė“ ar dar kas nors). Makšties, kitaip nei vulvos, plauti nereikia, nes ji pati savaime išsivalo. Per makštį išteka išskyros bei kraujas menstruacijų metu.


O šlapimas teka ne pro makštį, bet šlapimo (šlaplės) angą, kuri esti žemiau varputės (klitorio). Todėl kai makštyje yra tamponas arba menstruacinė taurelė, norint nusišlapinti nereikia ištraukti nei tampono, nei taurelės. Įdomu, kad šis klausimas neretai kyla ir suaugusioms moterims. Tai tik rodo, kaip dalis jų menkai pažįsta savo kūną.

Mes mergaitėms rekomenduojame pasiimti veidrodėlį, patogiai atsisėsti ir per jį apžiūrėti savo lytinius organus su trimis angomis – šlaple, makštimi ir išange – kad suprastų, į kurią angą reikėtų įkišti tamponą ar taurelę. Tad jeigu tu niekada to nedarei, padaryk tai dabar, kai jau žinai, kas yra kas.

Spausk čia ir skaityk daugiau apie savo kūną

Koks gali būti makšties kvapas

Kokia gali būti vulva?

Pasaulyje daug įvairių vulvų ir nėra jokio idealios vulvos standarto. Tuo gali įsitikinti apžiūrėjusi Jamie McCartney menininko kūrinį „Didžioji vulvų siena“ – pamatysi, kokia vulvų įvairovė! (Pastaba: angl.k. – The Great Wall of Vagina; angliškas pavadinimas turėtų būti patikslintas, nes mes jau žinome, kad vulva nėra vagina (makštis).)

Tai britų menininko 8 metrų ilgio sienos skulptūra, kurioje galima pamatyti 400 skirtingų vulvų atspaudų, kuriuos „paliko“ 18-76 m. moterys bei translyčiai asmenys iš įvairių pasaulio šalių. Menininką šokiravo tai, kad didelė dalis projekte dalyvavusių savanorių modelių išreiškė nepasitenkinimą tuo, kaip atrodo jų vulva, ir kad visame pasaulyje sparčiai daugėja svarstančių apie kosmetines lytinių lūpų operacijas.

Šiuo kūriniu menininkas pareiškia, kad nėra tobulų ar netobulų vulvų – kiekviena vulva, kaip ir veidai – savita, išskirtinė. „Viva la Vulvalution!“ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Taigi tavo vulva yra unikali ir, aišku, graži tokia, kokia yra.

Kiti skaitiniai:

emocinis valgymas emocine valgytoja

Emocinis valgymas – kas tai?

Bekalbėdama su psichologe Erika Mažeikaite sužinojau, kad emocinis valgymas – pakankamai dažna problema, dėl kurios žmonės konsultuojasi su specialistais. Nusprendėme išsiaiškinti, kaip atpažinti emocinį valgymą ir kaip sau padėti.

Skaityti toliau
valgymo sutrikimai

3 dažniausi valgymo sutrikimai – ką reikia žinoti?

Bekalbant su projekto drauge psichologe Erika Mažeikaite, paaiškėjo, kad iš tiesų valgymo sutrikimai nėra jau tokie reti. Ji paminėjo, kad į psichologo konsultacijas kreipiasi tikrai nemažai žmonių, turinčių vienokių ar kitokių valgymo sutrikimų. Išsiaiškinkime, kas tai yra, kaip juos atpažinti ir kaip elgtis.

Skaityti toliau
kaip naudoti tampona pirma karta

Kaip naudoti tamponus pirmą kartą?

Kur turi būti kišamas tamponas? Kokius tamponus rinktis? Kada reikia pasikeisti tamponą? Nesijaudink, jei nepavyks iš pirmo karto „susidraugauti“ su tamponais. Tik bandydama išmoksi jais naudotis ir jaustis užtikrintai bei patogiai.

Skaityti toliau

PIRMOS MĖNESINĖS

Rinkiniai mergaitėms

Klausk drąsiai

Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinate savo sutikimą su slapukų įrašymu. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami slapukus. Daugiau apie slapukus ir jų atsisakymą skaitykite PRIVATUMO POLITIKOJE.