7 mitai apie mėnesines – pasakykite savo dukrai

mitai apie menesines

Patiko? Pasidalink...

Share on facebook
Share on email

Mes, mamos ir tikriausiai tėčiai, esame girdėję daug dalykų apie mėnesines. Vieni galbūt teisingi, o kiti klaidingi. Jei dar nekalbėjote su dukra apie brendimą ir visus vykstančius pokyčius, pakalbėkite. Lai ji žino, kad jūs esate šalia ir visuomet padėsite, atsakysite į rūpimus klausimus. Svarbiausia, perduokite, jog menstruacijos – nieko gėdingo, tai normalus, sveiko moters kūno požymis. Toliau sužinokite, kokie 7 mitai apie mėnesines, kuriuos turėtumėte pasakyti savo dukrai, egzistuoja.

1 mitas – Menstruacijų metu negalima pastoti

Netiesa. Menstruacinio ciklo trukmė nėra vienoda kiekvieną mėnesį, tad ir ovuliacijos laikas gali būti skirtingas. Nors manoma, kad ovuliacija įvyksta maždaug 14 ciklo dieną, bet jei menstruacinis ciklas trumpesnis (apie 20 dienų), greičiausiai pati vaisingiausia diena bus, tarkime, 8-10 dieną. Svarbu nepamiršti, kad išlaisvintas kiaušinėlis gali išlikti gyvybingas 12-24 valandas, o spermatozoidai – daugiausiai 5 dienas. Tad jei nenorima pastoti, geriau nerizikuoti ir saugotis.

2 mitas – Menstruacijų trukmė visada vienoda

Netiesa. Kiekvienos moters kūnas savitas, skirtingas. Menstruacijos gali trukti 3-7 dienas. Visiškai normalu, jei vieną mėnesį jos trunka 4 dienas, o kitą – savaitę. Mergaitės ciklas ir jo reguliarumas nusistovi daugmaž 18-20 gyvenimo metais.

3 mitas – Mėnesinių metu negalima sportuoti

Netiesa. Fizinis judėjimas kaip tik palengvina PMS simptomus ir gali sumažinti pilvo spazmus, jaučiamus mėnesinių metu. Tai įvyksta dėl padidėjusio raumenų aprūpinimo deguonimi. Mergaitei norisi tik gulėti susirietus? Tegul paguli, o vėliau pasiūlykite bent jau pasivaikščioti – blogiau tikrai nebus.

4 mitas – Neturėjusios lytinių santykių mergaitės negali naudoti tamponų ar menstruacinės taurelės

Netiesa. Kai kada tenka išgirsti, kad tamponai ar taurelė mergaitėms gali atimti nekaltybę. Pasakykite dukrai, kad nekaltybė prarandama tik lytinio akto metu. Galbūt tamponai ar menstruacinė taurelė pažeis mergystės plėvę, bet tai nereikš, jog mergaitė nebėra „nekalta“. Savo dukrai patarkite naudoti mažiausio dydžio tamponus  ir mažo dydžio taurelę. Tačiau pirmas pasirinkimas mergaitės menstruacijoms išlieka paketai. Supažindinkite mergaitę su priemonėmis, bet leiskite jai pačiai pasirinkti.

5 mitas – Menstruacijų metu negalima maudytis

Netiesa. Maudytis baseine ar natūraliame vandens telkinyje galima. Pasakykite dukrai, kad ji gali naudoti tamponą ar menstruacinę taurelę. Būtinai perspėkite, kad po maudynių švariomis rankomis pasikeistų tamponą dėl toksinio šoko sindromo (TŠS) rizikos sumažinimo. Verta žinoti, kad geriau naudoti ekologiškus medvilnės tamponus su hipoalerginiu tinkleliu – sumažėja TŠS rizika ir kūnas apsaugomas nuo kenksmingų toksinų ir kitų cheminių medžiagų. Taurelė – geresnis pasirinkimas, nes ši daugkartinė higienos priemonė kraują surenka (o ne sugeria kaip tamponas) ir nėra būtinybės keisti (t.y. tuštinti) po kiekvienų maudynių. Tiesa, šiek tiek užtrunka išmokti ja naudotis, bet tikrai verta – mažiau išlaidų (nebereikia pirkti paketų ar tamponų, tarnauja kelis metus ir ilgiau) ir šiukšlių.

6 mitas – Priešmenstruacinis sindromas (PMS) egzistuoja tik galvoje

Netiesa. Iš tikrųjų, daugelis moterų patiria įvairius PMS simptomus. Vienos – lengvesnius, kitos – sunkesnius. Tai priklauso nuo hormonų lygio svyravimo ciklo metu. Papasakokite dukrai, kaip vyksta menstruacinis ciklas ir ko ji gali tikėtis skirtingais ciklo etapais. PMS simptomai gali būti tiek emociniai (irzlumas, nuotaikų kaita ir t.t.), tiek fiziniai (galvos skausmas, nuovargis ir kt.). Patarkite jai, kaip galima palengvinti patiriamus PMS simptomus.

7 mitas – Pokalbiai su dukra apie menstruacijas anksčiau laiko gali ją išgąsdinti

Netiesa. Pagalvokite, ar ji neišsigąs labiau, jei nieko nežinos, nebus pasiruošusi ir neturės reikiamų higienos priemonių. Kaip ji jausis, jei tai įvyks mokykloje ir dar bijos papasakoti apie tai jums? Deja, tokių istorijų vis dar tenka išgirsti. Mergaitės pirmųjų mėnesinių (menarchės) dažniausiai sulaukia 12-14 metų, tačiau tai gali įvykti anksčiau (net 9 metų mergaitei) arba vėliau (jeigu 16 metų mergaitei nėra menstruacijų, apsilankykite pas ginekologę). Jei pastebėjote, kad dukrai pradėjo dygti krūtys, mėnesinių ji gali sulaukti per artimiausius kelis metus. Pasirūpinkite, kad ji susipažintų su laukiančiais pokyčiais ir higienos priemonėmis. Tegul jaučia ir žino, kad gali bet kada kreiptis į savo artimiausius žmones. Juk internetas ar lytinio švietimo pamokos neatstos artimo, šilto bendravimo namuose.

Kiti skaitiniai:

PIRMOS MĖNESINĖS

Rinkiniai mergaitėms
Scroll to Top

Klausk drąsiai

Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinate savo sutikimą su slapukų įrašymu. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami slapukus. Daugiau apie slapukus ir jų atsisakymą skaitykite PRIVATUMO POLITIKOJE.