Thank you!
We will contact you shortly
Šis etapas gali atrodyti sudėtingas, nes vyksta daug pokyčių, tačiau kai žinosi, ko tikėtis brendimo metu, bus lengviau visa tai išgyventi.
1. Brendimo laikas ir etapai.
Paauglystė ir brendimas gali „užknisti“! Šiek tiek informacijos tau, ko ir kada gali tikėtis:
● Mergaitės Lietuvoje dažniausiai pradeda bręsti nuo 10 iki 14 metų amžiaus, baigia – nuo 16 iki 18 metų. Berniukų brendimas prasideda 1–2 metais vėliau;
● Vienas pirmųjų mergaičių brendimo požymių – augančios krūtys;
● Menstruacijos (mėnesinės) paprastai atsiranda vėliau – praėjus apytiksliai 2 metams po krūtų augimo pradžios, 11–16 metais;
● Iki tol greičiausiai pastebėsi didėjantį plaukuotumą pažastų ir gaktos srityse;
● Brendimo metu smarkiai keičiasi ir kūno formos, ir ūgis.
Žinoma, tau gali būti sunku, jei lyginsi savo kūno pokyčius su kitų mergaičių. Atmink, jog kiekviena mergaitė yra unikali – viena bręsta greitesniu tempu, kita – lėtesniu. TU ESI TOKIA VIENINTELĖ, tad nelygink savęs su kitomis!
Visuomet gali pakalbėti su suaugusiuoju, kuriuo pasitiki, ir pasidalinti įkyriomis mintimis.
Rekomenduojama pranešti savo gydytojui, jei tavo brendimas prasidėjo nesulaukus 8 metų amžiaus. Gydytojas turėtų būti informuotas ir tada, jei tau jau 14 metų, bet nepastebi jokių brendimo požymių. Tokiu atveju, tavo gydytojas paskirs reikiamus tyrimus galimiems sveikatos sutrikimams nustatyti.
2. Kūno formų pokyčiai.
Brendimo metu kūno išvaizda labai keičiasi. Nuo 9 ir 13 metų mergaitės gali augti daug greičiau nei anksčiau. Šis procesas vadinamas augimo šuoliu, kuris berniukams įvyksta vėlesniame amžiuje. Tai paaiškina, kodėl tu kurį laiką ūgiu gali lenkti klasės berniukus.
3. Kūno pokyčiai brendimo metu.
Tikėtini tokie kūno pokyčiai:
● Apvalesnės kūno linijos;
● Platesni klubai, šlaunys ir sėdmenys;
● Padidėjęs kūno svoris;
● Strijos – maži odos randeliai, kurie atsiranda sparčiai augant ir dažniausiai laikui bėgant sumažėja.
Taip pat pastebėsi didesnį kūno plaukuotumą, krūtinės pokyčius ir galbūt neišvengsi spuogų.
Net neabejok, jog visi paminėti POKYČIAI YRA ĮPRASTI IR NORMALŪS! Išmok tinkamai pasirūpinti savo nuostabiu augančiu kūnu. Brendimo metu labai svarbu valgyti įvairų, subalansuotą maistą, judėti ir pakankamai išsimiegoti.
4. Tavo jausmai kūno pokyčių metu.
Bręstant tavo kūnas gali atrodyti kitaip, nei esi įpratusi, ir dėl to gali jaustis nepatogiai ar gėdytis. Pokyčiai brendimo metu – gyvenimo dalis.
Šiuo laikotarpiu įprasta kankintis dėl kūno įvaizdžio ar neigiamų jausmų savo kūnui. Ypač sunku, kai žurnaluose, TV ekranuose, socialiniuose tinkluose – „tobuli“ modeliai. Tačiau neapsigauk – dažniausiai visa tai netikra, pagražinta ar netgi nesveika.
Jei įtari, kad tu ar tavo draugė gali nerimauti dėl kūno įvaizdžio ar valgymo sutrikimų, būtinai pasikalbėk su bent vienu iš tėvų, gydytoju ar kitu suaugusiuoju, kuriuo pasitiki. Tokiais atvejais galima padėti, ypač svarbu – gauti gydymą.
Visada prisimink – tu esi ne dydis ir ne kūno forma!
Tu esi nuostabi dėl savo puikiųjų bruožų, gebėjimų ir mylinčios širdies!
Skaityk >>> Kaip pamilti savo kūną arba vienos paauglės istorija
5. Krūtų pokyčiai.
Visai normalu, jei tau kyla klausimų apie krūtis. Ar mano krūtys per didelės? Per mažos?
Jei krūtys didokos, tu gali sulaukti nepageidaujamo dėmesio. Jei jos mažokos, gali prisigalvoti, jog jos niekada neužaugs.
Nelygink savo krūtų su draugės ar žurnalo modelio! Tavo krūtys ir neturi būti panašios į kažkieno. Pasaulis būtų nuobodus, jei visi atrodytų vienodai.
Ką svarbu žinoti:
● Besivystant krūtims gali jausti tokius simptomus – krūtų skausmą, jautrumą, niežulį, mažus ir tvirtus gumbelius po speneliais;
● Labai dažnai viena krūtis (dažniau kairė) vystosi greičiau už kitą, todėl jos gali būti skirtingo dydžio, tačiau vėliau susilygina, bet simetriškos visiškai nebūna;
● Krūties sandara ir funkcija galutinai subręsta tik per nėštumą ir žindymo laikotarpiu;
● Moters krūtys nuolat kinta. Jos padidėja per nėštumą, žindant kūdikį. Mėnesinių ciklo metu krūtys taip pat kinta: per mėnesines ir kelias dienas po jų būna mažesnės, apie ciklo vidurį ima didėti ir tampa labiau paburkusios, įtemptos, jautresnės, gali jaustis gumbeliai.⠀⠀⠀
6. Kas nutinka krūtims brendimo metu?
Brendimo laikotarpiu mergaičių krūtys keičiasi. Pirmasis pokytis – atsiradęs labai mažas iškilumas po speneliu. Tu gali jausti ir nedidelį krūtų niežėjimą ar skausmą. Vėliau, jau prasidėjus menstruacijoms, krūtys gali būti jautrios ar skausmingos.
Ar žinojai, jog visai normalu, jei tavo krūtys bus skirtingo dydžio, ypač augimo pradžioje?Kiti žmonės tikrai nepastebės jų skirtumo. Leisk kūnui augti savu tempu ir savaip. Vitaminai, žolelių arbatos ir „stebuklingi“ kremai nepakeis tavo krūtų dydžio.
7. Gumbeliai krūtyse.
Visi vykstantys tavo krūtų pasikeitimai yra normalūs. Būtinai informuok gydytoją, jei aptikai gumbelį ar jauti skausmą, kuris tave neramina. Jaunos moterys dažnai turi gumbelių ir labai retai jie būna rimtos ligos požymis.
8. Ar dėvėti liemenėlę?
Liemenėlė gali prilaikyti ir apsaugoti tavo krūtis. Jei tau nepatogu sportuoti, judėti krūtims augant, pabandyk dėvėti sportinę liemenėlę – ji tvirčiau prilaikys krūtinę.
Sunku surasti tinkamą liemenėlę? Drąsiai kreipkis į apatinio trikotažo parduotuvės darbuotojas, kurios pritaikys patogią liemenėlę pagal tavo krūtų dydį ir formą.
9. Kūno plaukeliai.
Dar iki pirmųjų menstruacijų greičiausiai pamatysi augančius plaukelius gaktos, pažastų, kojų srityse. Pradžioje plaukeliai gali būti šviesūs, jų bus nedaug, o vėlesniu brendimo laikotarpiu jie patamsės ir pastorės. Plaukeliai gaktos srityje pradeda augti nuo didžiųjų lytinių lūpų ir laikui bėgant išplinta į V formą.
Kūno plaukuotumas yra normalus dalykas. Kai kuriems tai netgi atrodo „kietai“. Daugelis moterų ir merginų šalina plaukelius nuo kojų ar pažastų tik dėl grožio, nes dėl sveikatos to daryti tikrai nebūtina.
Prieš skusdama gaktą žinok, kad šie plaukai turi paskirtį. Jie tarnauja kaip papildomas barjeras, apsaugantis genitalijų (lytinių organų) audinius, o ypač – jautrią makšties angą. Šie plaukai taip pat apsaugo audinius nuo trinties, kuri atsiranda dėvint aptemptus drabužius. Be to, skutantis odoje atsiranda mikroskopinių įpjovimų, kurie laikinai gali padidinti infekcijų tikimybę. Todėl depiliacija, jei atliekama profesionaliai ir higieniškai, gali būti geresnė alternatyva skutimuisi, bet ji, be abejo, skausmingesnė. Tad nebūtina pašalinti visų plaukų, gal tik tiek, kiek reikia – nuo vietų, kur plaukai išlenda iš po kelnaičių – kad atrodytum tvarkingai ir estetiškai.
Prieš šalindama plaukelius pirmą kartą, pasitark su tėvais / globėjais. Galbūt jie patars tau palūkėti iki tam tikro amžiaus arba rekomenduos geriausius plaukų šalinimo būdus.
10. Spuogai (aknė).
Kodėl atsiranda spuogai ir kaip teisingai prižiūrėti odą?
Skaityk >>> Specialistė pataria: spuogai (aknė) ir odos priežiūra
11. Celiulitas paauglystėje.
Kas gi tas celiulitas? Ar tai normalu? Nori sužinoti daugiau?
Skaityk >>> Celiulitas paauglystėje - kas tai?
12. Pirmasis vizitas pas gydytoją ginekologą.
Kelių metų reikėtų apsilankyti pas ginekologą? Ar turi lydėti tėvai ar globėjai? Kaip pasiruošti vizitui? Kaip vyksta pirmasis vizitas?
Skaityk >>> Vizitas pas ginekologę ne vėliau nei 16-os metų: kaip jam pasiruošti?