Žalingi įpročiai

Žalingi įpročiai – tai elgesys, kuris gali neigiamai paveikti tavo sveikatą, nuotaiką ir gyvenimo kokybę.

Svarbu suprasti, kad mūsų kūnas yra jautrus įvairioms medžiagoms, ypač brendimo metu, kai jis intensyviai vystosi. Atsisakius žalingų įpročių, lengviau išlikti sveikam ir stipriam.

Ar žinojai, kad žmogaus smegenys vystosi iki 25 metų amžiaus? Kad žalingi įpročiai gali sutrikdyti smegenų veiklą? Gali pakeisti tavo mąstymą, mokymąsi, atmintį, dėmesingumą, koncentraciją?


1. Narkotikai.

Illustration

Tai cheminės medžiagos, keičiančios smegenų ir kūno veiklą. Narkotikai gali būti vartojami per burną, įkvepiami, rūkomi arba įšvirkščiami. Nesvarbu, koks jų vartojimo būdas – jie patenka į kraują ir išnešiojami po visą kūną.
„Nuostabi" savijauta pavartojus narkotinių medžiagų išnyksta, o kūnas gali likti sužalotas visą gyvenimą.
Daugelis narkotikų sukelia priklausomybę, kurios atsikratyti be galo sunku. Narkotikai paveikia tavo mąstymą, todėl gali būti sudėtinga priimti tinkamus sprendimus ir apsisaugoti pavojingose situacijose. Dėl paveikto mąstymo gali per anksti įklimpti į nesaugų seksualinį gyvenimą, tam dar tinkamai nesubrendusi ir nepasiruošusi. O kur dar lytiškai plintančių infekcijų (LPI) pavojus! Apsvaigus nuo narkotikų tau gali nerūpėti naudoti prezervatyvą, tad kyla didelė tikimybė užsikrėsti LPI ar netgi ŽIV.
Leidžiami narkotikai padidina riziką užsikrėsti ŽIV ar kitomis pavojingomis infekcijomis.
Įsivaizduok, jog narkotikai gali ne tik stipriai pakenkti tavo sveikatai, bet ir išvaizdai. Yra narkotikų (metamfetaminas), kurių ilgai vartojančiam žmogui atrodo, kad po oda laksto vabaliukai. Tokiu atveju, oda smarkiai nudraskoma, lieka nemaži randai.
Atsimink, kad narkotikai tikrai pavojingi – tu gali rimtai susirgti ar netgi mirti.

2. Alkoholis.

Illustration

Legaliai vartoti alkoholį Lietuvoje galima nuo 20 metų. Ir ne be reikalo!
Galbūt esi girdėjusi, kad alkoholio vartojimas vakarėliuose padeda atsipalaiduoti, bendrauti ir susirasti draugų. Tiesa ta, kad išgėrus alkoholio susilpnėja elgesio kontrolė ir gali įvykti tai, ko visai nenorėtum būdama blaivi, gali atsidurti nepatogiose ir net pavojingose situacijose. Saugiausia tau – visai nevartoti alkoholio.

3. Alkoholio poveikis kūnui.

Illustration

Alkoholis gali sukelti trumpalaikės ir ilgalaikės žalos tavo kūnui.
Smegenys. Pavartojus alkoholio prarandama koordinacija, priimami blogi sprendimai, sulėtėja refleksai, atsiranda iškraipytas matymas, prarandama atmintis ir net gali užtemti sąmonė.
Širdis. Dėl alkoholio vartojimo pakyla kraujo spaudimas, sutrinka širdies ritmas, gali padidėti širdis.
Pilvas. Alkoholis - tai tuščios kalorijos Tavo kūnui dėl ko galima lengvai priaugti svorio. Jei per daug išgersi, gali vemti, nes alkoholis yra toksiškas (nuodingas). Taip pat gali atsirasti skrandžio opos ir netgi išsivystyti vėžys.
Kepenys. Alkoholio vartojimas gali sukelti rimtas kepenų ligas, pavyzdžiui, kepenų cirozę, hepatitą ar net kepenų vėžį.
Reprodukcinė sistema. Dažnas išgėrinėjimas gali sukelti skausmingas mėnesines, gausų kraujavimą, blogą savijautą prieš menstruacijas (PMS), nereguliarias mėnesines. Alkoholio vartojimas padidina seksualinės prievartos ir nesaugaus sekso riziką.

4. Rūkymas.

Illustration

Kodėl paaugliai pradeda rūkyti? Gali būti daug priežasčių – rūko tėvai ar vienas iš tėvų; draugai daro spaudimą; galvoja, kad tai padės atsipalaiduoti ar galbūt atrodyti „kietai“. Bet iš tikrųjų yra žymiai daugiau priežasčių, kodėl rūkyti nereikėtų:
● Rūkymas gali sukelti labai rimtas, skausmingas ligas, pavyzdžiui, vėžį ir emfizemą. Taip pat gali pažeisti daugelį kūno dalių, įskaitant kaulus ir širdį. Realybė tokia – rūkymas pražudo galybę žmonių. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, dėl rūkymo miršta daugiau nei 8 milijonai žmonių kiekvienais metais;
● Cigarečių tabake yra tūkstančiai kenksmingų cheminių medžiagų – net ir tokių, kurios randamos baterijose, žiurkių nuoduose ar automobilių išmetamosiose dujose;
● Uostomasis tabakas, kaljanas, elektroninės cigaretės, tabako kaitinimo sistemos (IQOS) lygiai taip pat kenkia sveikatai;
● Cigaretėse esantis nikotinas per kelias sekundes pasiekia smegenis. Iš pradžių jautiesi gerai, bet šią būseną po mažiau nei valandos pakeičia nervingumas ir pablogėjusi nuotaika;
● Manai, kad pabandysi surūkyti tik kelias cigaretes? Tabakas sukelia priklausomybę, todėl gali būti labai sunku sustoti net ir po vienintelio pabandymo;
● Rūkymas veikia balso stygas, tad gali sugadinti balsą;
● Žala prasideda vos tik surūkius pirmą cigaretę ir nesvarbu, kokio amžiaus bebūtum. Nemanyk, kad viena ar kelios cigaretės nieko tokio;
● Kuo anksčiau žmogus pradeda rūkyti, tuo didesnė tikimybė jam tapti priklausomu ir mirti nuo su rūkymu susijusių ligų.
Sportuoji? Šoki? Dainuoji ar groji? Jei rūkysi, nei vieno iš šių dalykų nedarysi labai gerai. Rūkantiems atsiranda kvėpavimo sunkumų. Dėl to sumažėja ir deguonies patekimas į raumenis – labiau skauda raumenis.

5. Rūkymo poveikis kūnui.

Illustration

Smegenys. Nikotinas yra narkotikas, sukeliantis priklausomybę nuo tabako ir labai greitai patenkantis į smegenis. Nikotinas rūkymo metu pagerina savijautą, bet labai greitai ji suprastėja – žmogus tampa neramus, nervingas, niūrus ir prislėgtas. Tabako vartojimas gali sukelti galvos skausmus ir svaigimą.
Burna. Tabakas dažo dantis ir pablogina burnos kvapą. Tabakas pakenkia kai kuriems skonio receptoriams, tad galima taip gerai nebejausti mėgstamo maisto skonio. Tabakas sukelia dantenų ligas (kraujuojančios dantenos) ir burnos, gerklės vėžį.
Širdis. Rūkymas pagreitina širdies ritmą, didina kraujospūdį, sukelia širdies ligas ir širdies smūgius. Sportuojant rūkančio žmogaus širdis turi dirbti sunkiau.
Plaučiai. Rūkantiems sunku kvėpuoti, nes rūkymas kenkia plaučiams. Sergantys astma ir rūkantys patiria dažnesnius ir sunkesnius priepuolius. Rūkymas sukelia dažną kosulį su skrepliais. Tabakas gali sukelti emfizemą (plaučių liga) ir plaučių vėžį.
Oda. Nuo rūkymo oda tampa sausa, gelsva, atsiranda raukšlelių. Rūkalų kvapas įsigeria į odą.
Raumenys. Į raumenis patenka mažiau kraujo ir deguonies, todėl sportuojant jaučiamas didesnis raumenų skausmas.

6. Pasyvus rūkymas.

Illustration

Net jei ir nerūkai, tačiau daug laiko praleidi šalia rūkančių, gali sau pakenkti. Tai vadinama pasyviu rūkymu. Stenkis laikytis atokiai nuo rūkančių ir neįkvėpti tabako dūmų, nes:
● Žmonės, leidžiantys laiką šalia rūkančiųjų, turi didesnę tikimybę susirgti plaučių vėžiu;
● Pasyvus rūkymas gali sukelti akių ašarojimą, perštėjimą ir kosulį. Jis gali pakenkti širdžiai, padidinti tikimybę peršalti, o jei sergi astma, gali paskatinti astmos priepuolį;
● Drabužiai prisigeria nemalonaus tabako kvapo ir kiti gali manyti, jog rūkai.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, dėl pasyvaus rūkymo kasmet miršta daugiau nei 1 milijonas žmonių.