Thank you!
We will contact you shortly
Moters reprodukcinę sistemą sudaro kiaušidės, kuriose bręsta kiaušialąstės, gimda, kurioje vystosi kūdikis, ir makštis, kuri jungia išorę su vidiniais organais. Kuo daugiau sužinosi apie savo reprodukcinę sistemą, tuo lengviau bus suprasti kūno pokyčius.
1. Tavo reprodukcinė sistema.
Tavo reprodukcinę sistemą sudaro visi organai, kurie padeda gimdyti vaikus. Argi tai ne stebuklas?!
Tavo kūne yra daugybė kiaušinėlių, kurie galėtų išsivystyti į kūdikį. Tu juos turi nuo gimimo.
Tavo kūnas – nuostabi vieta, galinti užauginti naują gyvybę!
2. Kas yra tavo reprodukcinės sistemos viduje?
Kiaušidės – tai porinis organas, kuris iki brendimo „miega“, o brendimo metu „prabunda“. Kiaušidės pradeda gaminti daugiau estrogeno, progesterono ir kitų hormonų, kurie sukelia kūno pokyčius bei reguliuoja menstruacijų ciklą. Kiaušidėse bręsta ir folikulai, o juose – kiaušinėliai, moteriškos lytinės ląstelės.
Ovuliacija – kartą per mėnesį įvyksta ovuliacija, kai kiaušidės išlaisvina kiaušinėlį (kiaušialąstę). Tai laikas, kai nesisaugodama lytinio akto metu, moteris ar mergina gali tapti nėščia.
Kiaušintakiai – porinis vamzdelio formos organas, kuris jungia kiaušides su gimda. Išlaisvintas kiaušinėlis keliauja kiaušintakiu.
Gimda – šis organas mums duotas, kad galėtume išnešioti ir pagimdyti kūdikį. Joje kūdikis vystosi ir auga. Gimda yra sudaryta iš storos raumeninės sienos, viduje esančios gleivinės ir yra apdengta pilvaplėve.
Kiekvieną mėnesinių ciklą dėl moteriškų hormonų, gimdos gleivinė išveši ir prisipildo krauju bei sekretu, kad įvykus apvaisinimui gimdoje galėtų vystytis ir augti kūdikis. Jeigu ovuliacijos laikotarpiu įvyksta lytinis aktas, kiaušinėlis gali būti apvaisintas vyro spermatozoido, kuris kiaušintakiu jis keliauja į gimdą ir ten įsitvirtinęs pradeda augti – moteris tampa nėščia.
Jei kiaušinėlis nebus apvaisintas, jis pasišalins kartu su gimdos gleivine menstruacijų metu. Tik nereikia ieškoti kiaušinėlio, nes jis labai labai mažas (150–200 µm dydžio), kad pamatytum.
Kraujas, sekretas ir atkritusi gimdos gleivinė pasišalina iš kūno menstruacijų metu pro gimdos kaklelį ir makštį.
Gimdos kaklelis – tai gimdos apatinė dalis, per kurią gimda jungiasi su makštimi. Gimdos kaklelis yra elastingas, todėl gali išsiplėsti ir leisti kūdikiui „išlįsti“ gimdymo metu. Jeigu moters gimda nėra itin aukštai, giliai įkišus pirštą į makštį gimdos kaklelį galima pajausti – jis yra tarsi minkštas ir elastingas kalnelis. Tačiau esant mergystės plėvei, nereikėtų kišti piršto ir bandyti pajausti, nes tokiu būdu galima ją pažeisti.
Makštis – tai tarsi vamzdelis arba kanalas, kuris jungia gimdą su išoriniais lytiniais organais. Ji nuolatos yra drėkinama gimdos kaklelio ir makšties prieangio gaminamų gleivių bei pro makšties sienelę prasisunkiančio skysčio. Per makštį išteka išskyros bei kraujas mėnesinių metu. Į ją kišamas tamponas ar menstruacinė taurelė. Makštis yra elastinga, ji išsiplečia lytinio akto metu, o gimstant naujagimiui, jos skersmuo gali padidėti net iki 12–14 cm.
Mergystės plėvė skiria išorinius lyties organus nuo vidinių ir apsupa įeigą į makštį. Tai yra plona plėvė, kurioje yra viena ar daugiau skylučių. Mergystės plėvė gali būti pažeista, kai naudojamas tamponas, menstruacinė taurelė arba pirmojo lytinio akto metu. Plyšimo atveju gali truputį kraujuoti, gali šiek tiek skaudėti.
Skaityk >>> Kas ta nekaltybė ir mergystės plėvė?
3. Kas yra makšties išorėje?
Vulva – moters išoriniai lytiniai organai. Vulva dengia įėjimą į makštį. Ją sudaro penkios dalys: gakta, lytinės lūpos, varputė (arba klitoris), makšties prieangio stormuo ir makšties prieangis.
Skaityk >>> Makštis nėra vulva, vulva nėra makštis
Gakta yra iškilumas virš išorinių lytinių organų. Ši sritis apauga plaukeliais brendimo metu.
Lytinės lūpos – tai odos raukšlės, esančios abejose makšties prieangio pusėse. Didžiosios lytinės lūpos yra išorinės, o mažosios lytinės lūpos – vidinės. Visiškai normalu, jei lytinės lūpos atrodo skirtingai, jos gali būti įvairaus dydžio ir spalvos.
Varputė (klitoris) yra mažas, jautrus iškilumas tarp mažųjų ir didžiųjų lytinių lūpų, ji savo sandara ir forma primena vyro varpą.
Šlapimo anga nėra lytinis organas, bet turi glaudų ryšį su jais. Ji yra žemiau varputės. Pro ją pašalinamas šlapimas.
Makšties prieangis – tai įėjimas į makštį, esantis tarp mažųjų lytinių lūpų, žemiau šlapimo angos.
4. Makšties išskyros.
Brendimo metu – ar net neprasidėjus mėnesinėms – tu gali pastebėti makšties išskyras: gleives, išskiriamas iš makšties. Jos pastebimos šluostantis tualetiniu popieriumi po šlapinimosi arba kelnaitėse.
Normalios makšties išskyros atlieka kelias funkcijas – valo ir drėkina makštį bei apsaugo nuo infekcijų. Nenustebk, jei menstruacinio ciklo metu išskyros bus skirtingos. Pamatysi, kad gleivių spalva, tekstūra ir kiekis keičiasi mėnesio eigoje.
Skaityk >>> Koks gali būti makšties kvapas?
5. Kas yra normalios makšties išskyros?
Normalios makšties išskyros gali būti:
● Skystokos, gličios ir elastingos;
● Tirštos ir lipnios.
Kai kurioms mergaitėms būdingos gausios makšties išskyros. Tokiu atveju, patariama dėvėti įklotus kelnaitėse, kad jos išliktų sausos ir švarios. Kitoms mergaitėms išskyros gali būti visai menkos.
Makšties gleivių spalva turėtų būti skaidri, balta arba balkšva.
6. Kokie požymiai, kad reikia susirūpinti dėl makšties išskyrų?
Atkreipk dėmesį į šiuos požymius ir kreipkis į gydytoją, jei:
● Pasikeitė kvapas, ypač – atsiradus nemaloniam kvapui;
● Pasikeitė spalva, ypač – pastebėjus žalsvas, pilkšvas ar panašias į pūlius išskyras;
● Pasikeitė tekstūra – išskyros tapo putotos ar panašios į varškę;
● Makštis pradėjo niežėti, deginti, tinti arba paraudo;
● Prasidėjo kraujavimas arba tepliojimas ne menstruacijų metu.
7. Kas sukelia makšties išskyrų pasikeitimus?
Dažniausiai neįprastų makšties išskyrų priežastis yra infekcijos:
● Mielinės (grybelinės) infekcijos;
● Bakterinės infekcijos (bakterinė vaginozė);
● Lytiškai plintančios infekcijos (LPI), pavyzdžiui, gonorėja.