Ar galiu naudoti menstruacinę taurelę, jei esu „nekalta“?

ar galima naudoti menstruacine taurele

Patiko? Pasidalink...

Share on facebook
Share on email

Taip, mergaitė paauglė, neturėjusi lytinių santykių, gali naudoti menstruacinę taurelę. Tereikia atminti, kad ši priemonė reikalauja savo kūno anatomijos išmanymo ir daugiau įgūdžių įsidėti nei, pavyzdžiui, tamponų atveju. Tad turi labai norėti ją naudoti ir būti pasiryžusi išmokti.

Kas yra menstruacinė taurelė?

Menstruacinė taurelė – maža, elastinga, varpelio formos priemonė, kuri menstruacijų metu sulenkta kišama į makštį, kad ten surinktų menstruacijų kraują.
Tai saugi, itin draugiška gamtai alternatyva paketams bei tamponams. Paskaičiuota, kad kiekviena moteris per visą savo gyvenimą sunaudoja ir išmeta vidutiniškai 200 kg higienos priemonių menstruacijoms (įklotų, paketų, tamponų).
Taurelė gali būti iki 12 valandų makštyje iki ją ištuštinant, išskalaujant ir vėl įsidedant į makštį. Vadinasi, tau nereiks taurelės ištraukinėti taip dažnai kaip keičiant tamponą ar paketą. Tiesa, jei kraujavimas gausus, tuomet ją tenka ištuštinti bent kelis kartus dienoje.
Tad čia jau tavo pasirinkimas, kokią priemonę naudosi menstruacijų kraujui sugerti ar surinkti, su kuria priemone tu jausiesi patogiausiai. Vienos paauglės gan greitai pripranta prie menstruacinės taurelės, tuo tarpu kitoms tai sukelia didžiulį stresą, tad jos padeda taurelę į lentyną iki bus pasiruošusios vėl išbandyti.
Tam, kad galėtum be rūpesčių naudotis taurele, vis tik teks prie jos priprasti ir išmokti ja naudotis. Tu turi pažinti savo kūną, nejausti streso, kai pirmą kartą reikės įsidėti taurelę.

Menstruacinės taurelės pliusai

Menstruacinę taurelę yra patogu naudoti, ją visada gali turėti po ranka, netgi nešiotis savo rankinėje, nes ji užima mažai vietos. Menstruacinė taurelė gali būti makštyje iki 12 valandų, ji sulaiko du ar tris kartus daugiau kraujo nei tamponas. Kadangi ją naudojame savo viduje (makštyje), jos visai nesijaučia, su ja galima sportuoti, maudytis, keliauti nebijant, kad kraujas prabėgs.
Skirtingai nuo paketų ar tamponų, menstruacinė taurelė yra daugkartinio naudojimo ir labai draugiška mūsų aplinkai – nėra jokių šiukšlių, pakuočių. Nors taurelė kainuoja brangiau nei pakelis tamponų ar paketų, tačiau dėl ilgo tarnavimo laiko (net iki 10 metų) – tai gerokai ekonomiškesnė priemonė.
Jeigu teisingai taurelė įdėta, ji nepraleidžia kraujo, todėl nepatirsi kraujo pratekėjimo „avarijų“, nes makštyje ji išsiskleidžia ir prisitraukia prie makšties sienelių. Tai yra idealu paauglėms, kurios šoka, sportuoja vandenyje, bėga, daro gimnastiką ar kitaip aktyviai leidžia laiką. Taurelė – geras pasirinkimas ir toms merginoms, kurioms tenka ilgai sėdėti pamokose ar tam tikrose veiklose, kai nėra galimybės dažnai keisti paketą ar tamponą.

Mažai šansų bakterijai

Gal esi girdėjusi apie toksinio šoko sindromą (TŠS)? Tai gyvybei pavojinga liga, kurią sukelia tamponų naudojimas.
Menstruacinė taurelė ženkliai sumažina TŠS riziką. Yra fiksuotas atvejis, kai taurelės naudojimas sukėlė TŠS, nes moteris, įsidedama taurelę, įdrėskė gleivinę ir tokiu būdu bakterijos pateko į kraujotaką.
TŠS rizika yra minimali, nes menstruacinė taurelė tik surenka kraują, jo nesugeria, todėl nėra paviršių, kur bakterijos galėtų laisvai daugintis. Tačiau, kaip ir bet kuriuo kitu higienai skirtu daiktu, taip ir menstruacine taurele reikia atitinkamai pasirūpinti. Kiekvieną kartą ją ištuštinus reikia išvalyti arba perplauti vandeniu, o po kiekvienų menstruacijų ji turi būti išvirinama vandenyje. Be to, įsidedant ir išsiimant taurelę, būtina kruopščiai nusiplauti rankas muilu.

Kas negali naudoti taurelės?

Nors taurelę gali naudoti dauguma merginų ir moterų, tačiau gali būti tam tikrų anatominių priežasčių, dėl kurių ji gali netikti. Todėl geriausiai prieš įsigyjant taurelę pasikonsultuoti su ginekologe. Ji pasakys, kokio ilgio yra tavo makštis, ar ne per žemai yra tavo gimdos kaklelis. Bet jeigu manai, kad gerai pažįsti savo kūną, pas ginekologę eiti nebūtina.
Ne visos merginos ir moterys būna pasirengusios pradėti naudoti taurelę, kadangi kai kurioms nėra priimtinas kraujo vaizdas, joms tai atrodo nehigieniška (nors taip nėra), jos jaučiasi blogai kišdamos kažką į makštį. Tad turi nusiteikti ir labai norėti išbandyti.

Tai ar galiu naudoti taurelę, jei esu „nekalta“? 

Nors menstruacinę taurelę gali naudoti paauglės nuo pat pirmųjų menstruacijų, atmink, kad prie jos teks priprasti, ypač jei tu nepažįsti savo kūno. Tad pradžioje rekomenduojame pradėti nuo paketų. 
Paauglės, kurios dar neturėjusios lytinių vaginalinių santykių, gali jaudintis dėl to, kad jų mergystės plėvė (lot. Hymen) įplyš ir jos praras nekaltybę. Mergystės plėvė – tai labai plona membrana, kuri skiria moters vidinius lytinius organus nuo išorinių ir visiškai ar tik dalinai dengia makšties angą. Todėl tos priemonės, kurios kišamos į makštį (tamponai ar menstruacinė taurelė), gali šią plėvę ištempti arba įplėšti. Mergystės plėvė gali įplyšti ir aktyviai sportuojant, ypač gimnastėms, jojikėms arba susitraumavus. O kai kurios gimsta be mergystės plėvės. Tad tai nereiškia, kad jūs prarandate nekaltybę.
Vis tik nekaltybė yra daugiau moralinis, o ne fiziologinis suvokimas. Šiuolaikinėse Vakarų kultūrose mergina laikoma nekalta, jei neturėjo jokių lytinių santykių, nors mergystės plėvė ir gali būti pažeista. Jeigu dėl tam tikrų kultūrinių ar religinių įsitikinimų tau ar tavo šeimai yra labai svarbu išsaugoti mergystės plėvę, tokiu atveju, tu negali naudoti jokių priemonių, kišamų į makštį.
Nusprendusi išbandyti menstruacinę taurelę, pasitark su savo mama, vyresne seserimi ar globėja. Pirmieji naudojimo kartai gali tau kelti stresą, įvairių klausimų, o gal prireiks pagalbos? Jei tavo artimieji žinos, kad tu jau pasirengusi naudoti menstruacinę taurelę, jausiesi tik geriau ir patirsi mažiau streso, nes žinosi, kad bet kada gali kreiptis dėl pagalbos.

Kokią menstruacinę taurelę pasirinkti?

Tam, kad jaustumeisi patogiai su taurele, reikia pasirinkti tinkamą dydį. Taurelių būna įvairių dydžių, išmatavimų, formų, spalvų. Gamintojas paprastai pateikia rekomendacijas, kaip išsirinkti tinkamą dydį. Jei dar neturėjai lytinių santykių, rekomenduojame rinktis mažiausią taurelę. Tačiau dar labai svarbu žinoti savo makšties ilgį, nes jei menstruacinė taurelė bus ilgesnė už tavo makšties kanalą, ji netiks (matuojama įkišus rodomąjį pirštą į makštį, kol pirštas įsiremia į gimdos kaklelį).

Gali praeiti net keli ciklai, kol tu priprasi prie taurelės įsidėjimo ir išėmimo bei suprasi, kaip dažnai ją reikia ištuštinti. Jei tavo menstruacijos labai gausios, mažo dydžio taurelę gali tekti gan dažnai tuštinti (kas 2-4 val.). Kuo didesnė taurelė, tuo daugiau kraujo ji surenka, vadinasi, ilgiau gali jos netuštinti. Bet kuo didesnė taurelė, tuo skausmingiau ją gali būti įsidėti ir išsiimti.
Jeigu tu jau turėjusi lytinius santykius, o menstruacijos tavo yra gausios, gali rinktis vidutinio dydžio taurelę.
Norėdama apsisaugoti nuo pratekėjimų, į kelnaites gali įsiklijuoti įklotą ar paketą, arba dėvėti specialias menstruacines kelnaites. Vėliau, jau išmokusi naudotis taurele, apsieisi ir be papildomų higienos priemonių nuo pratekėjimų.

Kokių rūpesčių gali sukelti taurelė

Pratekėjimai. Labai svarbu teisingai įsikišti taurelę į makštį. Jei naudojant taurelę prateka, reiškia ji įdėta neteisingai arba ji prisipildė ir kraujas pratekėjo pro taurelės skylutes.

Negali pasiekti taurelės. Kita pasitaikanti bėda su taurele, tai kad ji pasislenka aukščiau dėl mūsų makšties raumenų ir būna sunku pasiekti, kai reikia ištraukti. Tokiu atveju nereikia panikuoti – taurelė niekur iš makšties toliau nenukeliaus. Tiesiog reikėtų palaukti, kol taurelė persipildys ir pati pasislinks žemiau, arba pabandyk atsitūpti kaip varlė ir stumtelk taurelę savo dubens raumenų pagalba, tarsi tuštindamasi, tuo pačiu metu, bandyk apčiuopti taurelės kotelį ir ją išsitraukti.

Jaučiasi diskomfortas ją nešiojant. Jei jauti taurelę makštyje, vadinasi, ją neteisingai įsidedi, gal ne pakankamai giliai (nors taurelės nereikia kišti labai giliai), arba gali būti, kad dirgina taurelės kotelis, tokiu atveju, jį galima nukirpti. Bet neskubėk to daryti, iš pradžių išsibandyk visokius lankstymo variantus, nes nukirpus kotelį gali būti sudėtingiau ją išsiimti.

menstruacines taureles lankstymas

Skausmas taurelę įsidedant ar išsiimant. Kol nepratusi prie taurelės, gali skaudėti ją įsidedant ir ištraukiant. Tad būk kantri ir nestresuok, neįsitemk, nes tai dar labiau apsunkins taurelės įsidėjimą ar išsitraukimą.

Reikia išmokti ja naudotis. Todėl neišmesk prie taurelės pridedamos instrukcijos. Visada gali tekti prie jos sugrįžti, jeigu kils kažkokių aukščiau išvardintų bėdų. Be to, Youtube galima susirasti nemažai video apie įvairias, su taurele susijusias, bėdeles. Tad jei moki anglų kalbą, visada gali pasiieškoti ten informacijos, kaip išspręsti problemą.

Kiti skaitiniai:

PIRMOS MĖNESINĖS

Rinkiniai mergaitėms
Scroll to Top

Klausk drąsiai

Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinate savo sutikimą su slapukų įrašymu. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami slapukus. Daugiau apie slapukus ir jų atsisakymą skaitykite PRIVATUMO POLITIKOJE.