Menstruacijos – pokalbis su dukra

Menstruacijos – pokalbis su dukra

Išgirdus iš savo dukros klausimą apie pirmąsias menstruacijas arba tuos „daikčiukus“, sudėtus vonios stalčiuje, ne viena iš mūsų sutrinkame ir pasijaučiame nepatogiai. Dažnai pats gyvenimas sukuria mums situacijas, kuriose mergaitės, stebėdamos savo mamą, atranda slaptą stalčiuką vonioje su keistais produktais. Tuomet kyla klausimų, kurie dažnai lieka neatsakyti.

Žinant, kad pirmas kraujavimas gali įvykti jau 8-9 metų mergaitei, svarbu pokalbio neatidėlioti – jis leis jūsų vaikui išvengti milžiniškos nuostabos ar net šoko.

Pradėkite natūraliai

Kai kalbėsite su dukra apie menarchę (pirmąsias menstruacijas), nesistenkite išaiškinti visko iš karto. Tegul tai būna nuoširdus ir natūralus dialogas su dukra. Apie menstruacijas užsiminkite natūraliai, kai jūs veikiate kažką kartu, nelaukdama ypatingo momento, nes jis gali ir neateiti.

Pasirinkite tinkamą momentą ir vietą

Jei kalbėdama jaučiatės nepatogiai, jums nebūtina išlaikyti akių kontaktą. Venkite „dirbtinės“, nenatūralios atmosferos. Geresnis sprendimas būtų užmegzti tokį pokalbį automobilyje, važiuojant dviračiu, einant pasivaikščioti, kažką kartu veikiant, o ne atsisėdus ant lovos krašto ir laikant dukros ranką viską aiškinti. Ji pati jausis nesmagiai.

Kalbėkite paprastai

Kalbėdama su savo paaugle, nenaudokite sudėtingų terminų - stenkitės suteikti informaciją paprastai ir jai suprantama kalba.

Gerų patarimų rasite >>> Kada ir kaip kalbėti apie menstruacijas su berniukais?

Papasakokite savo istoriją

Prisiminkite save dukros metų – kaip jūs tada jautėtės – ir per savo patirtis papasakokite jai, kaip prasidėjo jūsų pirmosios menstruacijos. Prisiminkite kažkokių juokingų, o gal ir nelabai malonių situacijų.

Būkite pozityvi

Pasistenkite būti pozityvi – nekalbėkite apie neigiamus brendimo ar menstruacijų aspektus. Tegul jūsų vaikas žino, kad menstruacijos nėra kančia. Pirmųjų menstruacijų geriau tikėtis nusiteikus pozityviai. Pasakykite savo dukrai, kad ji nesijaudintų, nes dabar yra įvairių higienos priemonių mergaitėms, kad jos jaustųsi užtikrintos tas 3-7 dienas per mėnesį. Tegul dukra žino, kad esate su ja ir už ją, kad ji visada gali pasikliauti jumis ir visada kreiptis į jus visais klausimais.

Jei mergaitė užduos klausimą, į kurį neturėsite atsakymo, nuoširdžiai pasakykite jai tai, ir kartu sėskite ieškoti atsakymo knygose arba internete.

Jei reikia, užkoduokite žodžius

Bendraudamos apie menstruacijas, galite su dukra sukurti savitą, tik jums suprantamą kalbą. Kartais tam tikriems žodžiams sugalvoti kodinius pavadinimus gali būti smagus ir jaukus būdas lengviau kalbėtis jautriomis temomis, ypač jei mergaitė labai drovisi.

Tačiau svarbu nepamiršti, kad menstruacijos yra natūrali ir sveikas organizmo dalis, todėl ilgainiui verta skatinti ir atvirą kalbėjimą be užuolankų. Sukurdamos saugų ir atvirą bendravimo būdą, padėsite dukrai jaustis patogiai ir užtikrintai tiek su jumis, tiek su pačia savimi.

>>> Makštis nėra vulva, o vulva nėra makštis

Atidarykite savo stalčiuką

Jei jūsų dukrai įdomu, parodykite visus produktus, kuriuos naudojate intymiai higienai. Paaiškinkite, kada ir kaip naudoti paketus, įklotus, drėgnas servetėles, prausiklį. Nors šiame etape tikrai nerekomenduojame naudoti tamponų, tačiau mergaitei galite paaiškinti, kaip ir kada jie yra naudojami. Nukeliaukite kartu su dukra į parduotuvę ir leiskite jai pačiai išsirinkti higienos priemones (žinoma, patarkite jai, kodėl geriau vengti prikvėpintų ir nuspalvintų įklotų).

Tegul pirmųjų menstruacijų diena būna šventė

Kai mergaitei prasideda pirmos mėnesines, jai tai – ypatinga proga. Žinoma, ji visada skubės pasidalinti su mama, jei santykiai atviri. Parodykite dėmesį ir paverskite šią dieną ypatinga. Galite net atšvęsti ją – kartu išsikepkite pyragą ar nueikite į kiną, tiesiog kažką nuveikite kartu. Taip pat galite padovanoti jai kelnaites, skirtas menstruacijoms, arba pirmąjį menstruacijų rinkinį, kurį rekomenduojame įsigyti iš anksto. O galbūt prisiminimui įteikite papuošalą, kurį vėliau ateityje galės perduoti jau ir savo dukrai.

Ekologija ir sveikata

Kodėl ekologija svarbi jau nuo pirmųjų menstruacijų dienų? Gyvename sintetinių produktų ir chemijos inovacijų laikais. Ne visos sintetinės medžiagos ar chemikalai kenkia mūsų organizmui, tačiau yra medžiagų, kurios ilgainiui gali sukelti įvairias ligas, pradedant alergijomis ir baigiant nevaisingumu. Kadangi mūsų makšties gleivinė yra itin pralaidi chemikalams, rinktis reikėtų neužterštus chemikalais produktus. Jei mergaitei naudojant paketus pradeda niežėti intymioje zonoje, jaučiamas tempimo jausmas ar parausta oda, taip pat – jei pasibaigus menstruacijoms ji jaučia nemalonius pojūčius intymioje vietoje, vadinasi, reikia keisti įklotus ir paketus.

Paprastai ir aiškiai

Taip pat būtinai paaiškinkite mergaitei, kaip išmesti panaudotą higieninį paketą. Paaiškinkite, kaip rūpintis savo higiena kasdien ir per mėnesines. Parodykite, kaip reikia įsiklijuoti įklotą ar paketą į kelnaites. Papasakokite, kaip atrodo kraujas, kai menstruacijos prasideda ir joms baigiantis. Visi šie dalykai, kurie mums atrodo elementarūs ir suprantami, mergaitėms gali kelti baimę ir nežinomybę.

Įtraukite ir kitus šeimos narius

Nors visada geriau, kai mama su dukra gali artimai bendrauti įvairiomis temomis, tačiau tai nėra taisyklė. Kartais močiutė, teta ar krikšto mama gali net daugiau pagelbėti. Kartais mergaitės linkusios labiau atsiverti kiek tolimesnei giminaitei nei mamai.

Natūralus ir atviras bendravimas

Bendravimas su dukra turi būti nuolatinis, atviras ir nuoširdus. Leiskite jai užduoti klausimus, gerbkite jos jausmus ir niekada nekritikuokite. Tokiu būdu ji visada jausis saugiai ir pasitikės jumis.

Vienos mamos istorija

„Mano dukrai mėnesinės prasidėjo vasarą, kai jai dar nebuvo 12 metų. Šeimoje tai nebuvo kažkokia tabu tema, kalbėjome, o kai kildavo klausimų, atsakydavau. Nesuprantu, kai mamos ar kiti artimiausi žmonės vengia kalbėti apie tokius natūralius dalykus ir tikisi, kad mokykloje ar kažkur kitur mergaitė bus paruošta susitikti su brendimo pokyčiais. Pamenu, kai man mėnesinės prasidėjo 11 metų, nieko nežinojau - mama galvojo, kad viską žinau iš mokyklos, mokykloje apie tai dar nebuvo kalbėta. Tai tiek baimės jaučiau, galvojau, kad mirštu. Nenorėčiau, kad tai patirtų bent viena mergaitė pasaulyje. Beje, ir sūnus buvo įtrauktas į pokalbius, kad geriau suprastų jį supančias merginas ir moteris. Tad mano panelė labai laukė pirmų mėnesinių, nes aš jos nenuteikinėjau, kad tai kažkokia kančia, vargas. Žinoma, papasakojau, kad kai kurioms gali skaudėti pilvą ir panašiai, pasidalinau, kaip man yra dabar, kaip buvo paauglystėje. Dar aptarėme ir lytinių organų pavadinimus, kad nebūtų jokių „skylučių“, „peliukų“ ir pan. - kas yra vulva, makštis, varpa... Iš anksto buvau padovanojusi pirmų mėnesinių rinkinį, apžiūrėjome kartu visas priemones, pasipraktikavo įsiklijuoti paketą. Vienu žodžiu, pirmos mėnesinės mums visiems buvo džiugi šventė. Dviese ėjom valgyti deserto, padovanojau jai siūlo apyrankę su deimančiuku, smagiai leidom dieną, kad liktų geri prisiminimai. Pati ji pasidalino su artimiausiais žmonėmis, sulaukė sveikinimų. Labai tikiu, kad tai perduos ir savo dukrai ateityje (aišku, jei turės).“ - Laura

Parašė Vilmantė