Seksas – kaip kalbėti su paaugliu?
Paaugliai turi daug klausimų ir minčių apie seksą. Visiškai normalu paauglystėje nemažai galvoti apie intymius santykius. Ir čia tėvų vaidmuo be galo svarbus. Taip, ši tema yra ne iš patogiųjų, drąsiųjų, tačiau nenuvertinkite savo, kaip tėvų, svarbos.
Negalvokite, kad „paaugliai ir taip viską žino“.
Pasidalinsime keliais patarimais, kad bendrauti su vyresniu vaiku taptų lengviau.
Ką turėtumėte atsiminti?
Tėvų bendravimas yra labai svarbus. Paaugliai, kurie dažnai kalba su tėvais įvairiais su seksu susijusiais klausimais, yra linkę pradėti seksualinį gyvenimą vėliau, o tapę seksualiai aktyvūs – atsakingai naudoti apsisaugojimo priemones. Anot daugumos paauglių, tėvų vaidmuo ypač reikšmingas priimant sprendimus dėl lytinio gyvenimo.
Šaunu, kad ugdymo įstaigose vyksta lytinio švietimo pamokos. Bet tai nėra tas pats, kas kasdienis tėvų bendravimas su vaikais. Todėl kalbėkite ir kalbėkite su savo paaugliu net ir nepatogiais klausimais.
Svarbu pasidalinti savo asmenine nuomone ir vertybėmis apie seksą. Bus lengviau aiškiai perteikti savo žinutę pokalbio apie seksą metu, jei apgalvosite asmenines nuostatas šiais klausimais:
- Kokio amžiaus, jūsų manymu, paaugliui priimtina pradėti seksualinį gyvenimą?
- Ar norite, kad pirmiausia vaikas įsipareigotų / susituoktų?
- Ar norite, kad jūsų vaikas pirmiausiai baigtų vidurinę mokyklą?
Jei jums bus aišku, ko tikitės iš paauglio, jis bus labiau linkęs įgyvendinti tas viltis. Nepaisant Jūsų lūkesčių, taip pat svarbu kalbėti apie apsisaugojimo būdus sekso metu – kontracepciją ir prezervatyvus. Jūs suteiksite atžalai svarbios informacijos, tuo pačiu ji žinos, kad gali su jumis kalbėti apie tokius dalykus.
Vien tik kalbėjimo nepakanka. Taip pat svarbu su paaugliu palaikyti gerus santykius ir nustatyti ribas. Kalbame apie artimus santykius, paremtus abipuse pagarba.
Tyrimai rodo, jog paaugliai, kurie palaiko artimus santykius su tėvais, mažiau linkę rizikuoti: užsiimti nesaugiu seksu, vartoti narkotikus, alkoholį, rūkyti. Tad dalyvaukite jų gyvenime, išklausykite, dalinkitės savo patirtimi ir pomėgiais.
Ribų nustatymas paaugliams gali padėti jiems išvengti pavojingų situacijų. Dalykai, kuriuos galite padaryti:
- Apribokite laiką, leidžiamą kartu kitais paaugliais, kai šalia nėra suaugusiųjų.
- Atkalbėkite savo atžalą nuo draugystės su daug vyresniais už save.
- Susipažinkite su paauglio draugais ir (jei įmanoma) jų tėvais.
- Klausinėkite atžalos, kur leidžia / leido laiką.
- Įveskite „komendanto valandą“. Nustatykite laiką, kada paauglys privalo būti namie.
Kaip galite padėti paauglei pavėlinti seksualinio gyvenimo pradžią?
Kalbėdami su dukra seksualinio gyvenimo temomis, išsakydami savo lūkesčius, lengviau suprasite jos motyvus – kodėl ji trokšta mylėtis.
7 dažniausios priežastys, kodėl paaugliai nusprendžia pradėti lytinius santykius, ir keletas patarimų, kaip galėtumėte jiems atsakyti:
1. „Aš jausiuosi labiau subrendusi, suaugusi.“
Fiziškai bręsdami ir vis labiau savarankiškėdami paaugliai gali pradėti galvoti, jog jie jau pasiruošę pradėti lytinį gyvenimą, ir tokiu būdu taps dar brandesni ir bei savarankiškesni.
Galimi atsakymai:
- „Suprantu, jog nori jaustis labiau suaugus. Kas dar be sekso padėtų tau jaustis labiau subrendusia?“
- „Įsivaizduok, kad pradėjus seksualinį gyvenimą, tau atsitiks kažkas netikėto – tapsi nėščia ar užsikrėsi LPL. Ką tu darysi? Kaip tai paveiks tavo ateitį?“
- „Būti subrendusiu, suaugusiu – vadinasi, tai prisiimti visas atsakomybes, susijusias su seksu. Ar gali man papasakoti, kokios, tavo manymu, tos atsakomybės?“
2. „Aš žinau man patiktų seksas.“
Daugumai paauglių gyvenimas yra „čia ir dabar“. Jiems gali būti sunku pasverti trumpalaikes naudas (fizinį malonumą ar emocinį pasitenkinimą) ir galimas rimtesnes pasekmes (LPL – lytiškai plintančias ligas – ir/ar neplanuotą nėštumą). Abu – ir paauglė, ir jos partneris – turi turėti panašias pažiūras, kad galėtų iš tikrųjų mėgautis intymiais santykiais.
Galimi atsakymai:
- „Gal seksas ir atrodo gera mintis dabar, bet jis gali turėti ir blogų pasekmių. Ar pagalvojai apie nėštumą ar LPL?“
- „Suprantu, jog tau atrodo, kad mylėtis būtų gera, bet yra daug kitų būdų jaustis gerai ir palaikyti artimus santykius neužsiimant seksu.“
- „Seksas turi būti susijęs ne tik su tavo, bet ir su partnerio malonumu. Tu turi tvirtai įsitikinti ir žinoti, kad kitas darys tik tai, ko tu pati nori. Ar esi pasirengusi kalbėtis apie tai su savo partneriu?“
3. „Seksas yra gerai, nes visi tai daro.“
Paaugliams dažnai atrodo, kad dauguma jų bendraamžių jau seksualiai aktyvūs, nors realybėje taip ir nėra. Pateikite faktus.
Galimi atsakymai:
- „Ne, taip nėra. Dažniausiai paaugliai pradeda lytinius santykius 18 metų.“
- „Daugelis paauglių gailisi per anksti užsiėmę seksu“. Galbūt būtent jūs ar kažkas iš jūsų artimos aplinkos turėjote tokią patirtį paauglystėje – būtinai pasidalinkite su savo atžala.
4. „Tikiu, kad kai tikrai myli žmogų, tai ir turi mylėtis“. / „Aš noriu jaustis artimesnė savo draugui.“ / „Seksas – geriausias būdas parodyti partneriui savo meilę.“
Daugumai paauglių atrodo, kad jie praras partnerį, jei atsisakys mylėtis. Kiti tiki, kad jie turi užsiimti seksu ir tokiu būdu parodyti, jog myli. Paaugliai gali net nepagalvoti apie kitus jausmų išraiškos būdus. Jie taip pat turi žinoti, kad versti partnerį mylėtis nėra gerai.
Galimi atsakymai:
- „Nuoširdžios meilės santykiuose partneris gerbia tave ir nespaudžia tavęs mylėtis. Ar tavo partneris daro tau spaudimą?“
- „Seksas – tai ypatingas būdas dalintis meile su kitu. Bet kito jausmai tau negali pasikeisti vien tik dėl to, kad dar nesi pasirengusi mylėtis. Pagalvokime apie kitus būdus parodyti savo meilę.“
5. „Pažįstu, kas anksti pradėjo seksualinį gyvenimą, tai kodėl aš negaliu?“ / „Tu pati / pats anksti pasakei seksui „taip“ – man taip pat pavyks susidoroti su pasekmėmis.“
Žmonės ne visada pasakoja visą istoriją, turint mintyje visą atsakomybę ir pasekmes, susijusias su seksu. Paauglių smegenys nėra pilnai išsivysčiusios, tad jie tikrai negali apgalvoti visų rizikų. Jūs galite pagelbėti savo atžalai papasakodami savo patirtį.
Galimi atsakymai:
- „Tiesa, būdama / būdamas tavo amžiaus, pradėjau lytinius santykius. Gal ir keistai skamba mano pasiūlymas palaukti. Bet iš tikrųjų, dabar to gailiuosi, nes nebuvau pasiruošusi / pasiruošęs intymiam gyvenimui ir verčiau jau būčiau palaukusi / palaukęs ilgiau.“
- „Mokykloje man atrodė, kad su savo partneriu būsiu visą gyvenimą. Džiaugiuosi, kad palaukiau sekso, saugojausi. Mokiausi, susiradau darbą, užsidirbau ir tik tada susilaukiau vaikų.“
6. „Jei pasimylėsiu, pagaliau suprasiu, kas tai.“
Daugeliui paauglių smalsumas yra pagrindinis motyvas pradėti seksualinį gyvenimą.
Galimi atsakymai:
- „Įsivaizduoju ir suprantu, kaip tau smalsu. Bet tai nėra pakankama priežastis pradėti lytinius santykius. Seksas – labai svarbus sprendimas.“
7. „Kitiems labiau patiksiu, jei užsiimsiu seksu.“
Kai kurie paaugliai įsivaizduoja, kad bendraamžių tarpe taps populiaresni ir patrauklesni savo simpatijai. Padėkite atžalai suvokti, jog seksas – tai, kaip jautiesi, o ne tai, ką galvoja kiti apie tave.
Galimi atsakymai:
- „Gali atrodyti, jog seksas – puikus būdas tapti populiaria, bet tai nėra gera priežastis tuo užsiimti. Pradėti lytinį gyvenimą turėtum, kai iš tikrųjų pat norėsi ir būsi tam pasiruošusi.“
- „Tu manai, kad tavo draugams svarbu, ar tu užsiimi seksu? Manai, jog tikriems draugams yra skirtumas? Ar jauti draugų spaudimą?“
Padėkite savo atžalai nukelti intymius santykius parepetuodami įvairias situacijas. Pagalvokite, ką ji galėtų sakyti įkalbinėjama pasimylėti. Pavyzdžiui:
- „Tai ne man.“
- „Mes per jauni tokiai atsakomybei.“
- „Mano ateities planai daug svarbesni nei seksas dabar.“
- „Nesijaučiu tam nusiteikusi.“
- „Kodėl vis dar stengiesi įtikinti, jei jau pasakiau „ne“?“
- „Mano mama labai nusimintų.“
- „Aš galiu susirgti ar tapti nėščia.“
- „NE.“
Parašė Lina
Šaltiniai:
https://www.plannedparenthood.org/learn/parents/high-school/what-should-i-teach-my-high-school-aged-teen-about-sex-and-sexua