Higienos priemonės: įklotai, paketai, tamponai, menstruacinė taurelė

higienos priemones iklotai paketai tamponai menstruacine taureleČia tu susipažinsi su higienos priemonėmis, kurias moterys ir mergaitės naudoja mėnesinių metu.

Priemonių įvairovė – nemaža, tad kiekviena gali pasirinkti tai, kas jai labiausiai priimtina ir kaip ji jaučiasi geriausiai menstruacijų metu.

Mergaitės menstruacijoms dažniausiai renkasi paketus, nes jais naudotis paprasčiausia. Kai jos paauga ir pripranta prie menstruacijų, kartais išbando tamponus arba menstruacinę taurelę. Tačiau šioms higienos priemonėms reikalingi šiokie tokie įgūdžiai, netgi truputis drąsos, ypač – naudojant pirmąjį kartą.

Reikia pagalbos išsirenkant? Pasitark su mama, vyresne sese ar kitu suaugusiuoju.

Kad ir kokias higienos priemones naudotum, visuomet vadovaukis pakuotės instrukcijomis ir kruopščiai nusiplauk rankas prieš ir po naudojimo.

Jie sukurti sugerti kasdienines makšties išskyras, kad mergaitės jaustųsi švaresnės.

  • Įklotai turi lipnias juosteles, kuriomis jie prilipinami prie kelnaičių klynelio, kad išliktų savo vietoje.

  • Yra daug įvairių įklotų rūšių. Jie skiriasi savo ilgiu, storiu, pločiu, forma.

  • Jie būna pagaminti iš įvairių medžiagų, gali būti su kvapais ar losjonu, gali turėti natūralios medvilnės arba sintetinį paviršių. Nors ginekologai nerekomenduoja nešioti įklotų kasdien, tačiau moterys juos labai mėgsta, tad patartina rinktis kuo natūralesnius ir laidžius orui įklotus su medvilne.

PATARIMAS: Nesirink kvepiančių įklotų, nes jie gali sukelti odos sudirgimą.

Įklotai taip pat naudojami:

  • Menstruacijų metu naudojant tamponus kaip apsauga nuo kraujo pratekėjimo.

  • Paskutinėmis mėnesinių dienomis, kai kraujavimas yra nebegausus.

  • Kai žinai, kad mėnesinės gali jau pasirodyti.

  • Jei tavo mėnesinės nereguliarios ir nežinai, kada jos prasidės.

Paketai naudojami kelnaitėse tam, kad sugertų mėnesinių kraują. Jų galima rasti įvairių formų, ilgių, pločių ir skirtingo sugeriamumo lygio, tad gali pasirinkti pagal savo menstruacijų gausumą.

Yra kelių rūšių paketai:

  • Labai ploni – šių dienų technologijos leidžia pagaminti itin plonus paketus, kurių sugeriamumas nenusileidžia, o dažnai netgi pranoksta storesnių paketų.

  • Storesni paketai – kai kurios moterys mėgsta storesnius paketus, nes jie geriau priglunda prie kūno, tačiau su jais nebūna labai patogu, ypač jei norima dėvėti aptemptas kelnes ar sijoną – storas paketas gali būti pastebimas.

  • Plaunami, daugkartinio naudojimo medžiaginiai paketai – itin draugiški gamtai, nes nepalieka šiukšlių, visgi moterys juos renkasi rečiau, kadangi juos reikia plauti, nepatogu nešiotis su savimi, jie yra storesni, gali nuslysti, nes nelimpa prie kelnaičių. Juos prilaiko sparniukai, kurie užspaudžiami vienas su kitu mygtukais.

  • Paketai gali būti su sparneliais ir be sparnelių. Nors Lietuvoje mes dažniau parduotuvėse matome paketus su sparneliais. Sparneliai geriau prilaiko paketą savo vietoje ir apsaugo kelnaites šonuose nuo su tepimo krauju.

  • Paketai būna ekologiški ir neekologiški.

  • Paketai taip pat gali būti gaminami iš įvairių medžiagų. Skiriasi tiek paketų paviršiaus medžiaga, tiek jų sugeriamasis sluoksnis. Kai kurie paketai būna pagaminti vien tik iš medvilnės, juos gerai rinktis toms, kurios yra alergiškos, arba kurių oda sudirgsta. Tačiau tokie paketai mažiau sugeria, tad juos tenka gan dažnai keisti. Kitų paketų paviršius gali būti kaip guminis. Toks paviršius sugeria greitai, tačiau jis gali dirginti odą, oda gali šusti. Būna paviršių, kurie jaučiami kaip medvilnė, bet jie nėra medvilniniai, o pagaminti iš neaustinės medžiagos.

  • Sugeriamoji medžiaga gali būti tik medvilnė, arba celiuliozė, arba superabsorbuojantis gelis. Būtent gelis sugeria gausiausiai ir geriausiai apsaugo nuo pratekėjimų.

  • Būtina patikrinti dėvimą paketą kas kelias valandas. Laiku pakeistas paketas apsaugos ne tik nuo kraujo pratekėjimo, bet ir nuo blogo kvapo.

  • Panaudoti paketai metami tik į šiukšliadėžę. Jokiu būdu nemesk į klozetą.

Nesirink kvepiančių paketų. Nors kvepalų paskirtis maskuoti kvapą, tačiau jie dažnai gali sukelti alergiją ir dirginti tavo odą. Rinkis natūralius paketus, kurie gaminami su specialia anijono juostele, maskuojančia kvapą. Jos gamyboje naudojamas sidabras ir turmalinas.

Priešingai nei paketai, tamponai naudojami mūsų viduje, tai yra juos reikia įkišti į makštį. Tamponas kraują sugeria makštyje. Dažnai tamponas gali pratekėti, tad dauguma moterų kelnaitėse papildomai įsiklijuoja ir įklotą. Jei tamponas įkištas teisingai, jo neturėtų jaustis. Tamponus dažnai renkasi sportininkės, nes jie neapriboja judesių.

TAI ĮDOMU: Azijoje labai maža dalis moterų naudoja tamponus, nes ten manoma, kad tamponai sukelia sveikatos problemų, nevaisingumą, dėl jų gali skaudėti pilvą, nes kraujas negali laisvai ištekėti.

Yra kelių rūšių tamponai:

  • Su aplikatoriumi – gali būti iš kartono arba plastiko. Aplikatorius – tai pagalbinė priemonė įstumti tamponą į makštį.

  • Be aplikatoriaus – tamponas įstumiamas pirštais.

  • Tamponai gali būti pagaminti iš medvilnės, viskozės ar sintetikos. Visada rekomenduojama rinktis medvilnės tamponus. O dar geriau – ekologiškos medvilnės, nes per mūsų makštį lengvai patenka chemikalai, kurie gali būti randami neekologiškuose tamponuose. „Gentle Day“ tamponai ypatingi tuo, kad turi ekologiškos medvilnės hipoalerginį tinklelį, todėl nepalieka jokių plaušelių makštyje. Pigesni tamponai, deja, gali palikti plaušelių, todėl gali padidėti makšties infekcijų ir toksinio šoko sindromo rizika.

  • Tamponai sugeria ne tik kraują, bet ir makšties išskyras, dėl ko gali atsirasti niežėjimas, sausumas, perštėjimas.

  • Tamponai būna įvairių dydžių. Kuo mažesnis tamponas, tuo jis mažiau sugeria. Geriausia rinktis mažesnio sugeriamumo tamponus ir juos dažnai keisti (kas 2–4 val.), siekiant išvengti toksinio šoko sindromo (TŠS). Tai yra gyvybei pavojinga liga, kuri pasireiškia į gripą panašiais simptomais; arba gali išberti kūną, gali pasidaryti bloga, pykinti, galima net apalpti. Jei būnant su tamponu pasireiškia tokie simptomai, tamponą reikia nedelsiant ištraukti ir skubėti į ligoninę.

  • Tamponą reikia keisti atsižvelgiant į kraujavimo gausumą. Jei kraujuojama gausiai, jį gali reikėti pasikeisti kas 2 valandas, jei negausiai – vėliausiai po 8 valandų. Nerekomenduojama miegoti įsikišus tamponą – geriau rinktis paketą.

  • Tamponas yra ištraukiamas iš makšties traukiant už virvutės, kuri lieka išorėje tamponui būnant makštyje.

  • Negalima tampono mesti į klozetą, jį reikia įvynioti į tualetinį popierių ir išmesti į šiukšlių dėžę.

Skaityk daugiau:

Nuo kelių metų galima naudoti tamponus ar taurelę?

Kaip naudoti tamponus pirmą kartą?

Tai saugesnė alternatyva tamponams, kadangi ši priemonė nesukelia TŠS, jei ji kruopščiai išplaunama po kiekvieno naudojimo. Tikriausiai tai keisčiausia menstruacijų higienos priemonė. Ji Lietuvoje atsirado ne taip ir seniai, bet sparčiai populiarėja. Lietuvoje galima įsigyti ir mažiausio dydžio taurelę, kuri skirta paauglėms.

  • Menstruacinė taurelė yra daugkartinio naudojimo priemonė. Jos vienos užtenka dviem – penkeriems ir daugiau metų.

  • Taurelė pagaminta iš minkštos – tarsi guma – medžiagos ir panaši į taurelę. Ji, kaip ir tamponas, dėvima makštyje, bet skirtingai nuo tampono, ji nesugeria kraujo – kraujas į ją tiesiog subėga. Taurelės nereikia išmesti kaip tampono. Ji ištraukiama, išpilamas kraujas, nuplaunama ir vėl įkišama į makštį.

  • Taurelių yra įvairių dydžių. Dažniausiai skiriasi jų skersmuo ir ilgis. Vienos yra didesnės, kitos mažesnės. Beveik visos taurelės turi tokias uodegėles, už kurių jos ištraukiamos, jų ilgis taip pat skiriasi.

  • Didžiausi taurelės privalumai yra ekologija arba gamtos apsauga (mažiau šiukšlių, nes taurelės nereikia kas kartą panaudojus išmesti), tai yra ekonomiška priemonė (nors kainuoja brangiau nei paketai ar tamponai, tačiau nusipirkus vieną taurelę, kitos ilgai nereikės pirkti).

  • Taurelės visai nesijaučia, ją dėvint galima sportuoti, plaukioti (į ją nepatenka vanduo).

  • Su taurele galima būti iki 12 valandų jos neišimant, jei menstruacijos nėra gausios.

Jei nuspręstum išbandyti taurelę, pradėk nuo mažiausio S dydžio, nes ši priemonė reikalauja šiokių tokių įgūdžių. Įsidėjimas ir išsiėmimas pirmus kartus gali būti skausmingas. Be to, menstruacinė taurelė gali įplėšti mergystės plėvę, tad turi apsispręsti, ar tau ji tinkama. Visada pasitark su mama ar kitu suaugusiuoju.

Jei nuspręsi naudoti taurelę, paskaityk instrukciją, kuri būna pridėta prie kiekvienos taurelės – sužinosi, kaip ja naudotis ir prižiūrėti. Taurelę būtina virinti  po kiekvienų menstruacijų.

Ar galiu naudoti menstruacinę taurelę, jei esu „nekalta“?

Nuo kelių metų galima naudoti tamponus ar taurelę?

Pastarųjų metų naujovė – menstruacinės kelnaitės. Kuo jos ypatingos? Tokios kelnaitės turi įsiūtą specialų vidinį sluoksnį, kuris apsaugo nuo pratekėjimų. Menstruacinės kelnaitės būna įvairių sugeriamumo lygių. Jas galima dėvėti ir be papildomų higienos priemonių menstruacijoms, tačiau tokiu atveju vienų kelnaičių neužteks. O jei gausios menstruacijos, gali tekti dažnai keisti. Geriausiai išbandyti jas be jokių higienos priemonių, kai mėnesinių pabaigoje kraujavimas tampa labai lengvas. Menstruacinės kelnaitės – puikus pasirinkimas, kai bijai „avarijų“ menstruacijų metu.

Dėvėdama kartu su higieniniu paketu, tamponu ar menstruacine taurele, gali jaustis rami, nes kraujas nepratekės ir rūbai liks švarūs.

Pliusai:

Ekologiška ir ekonomiška, jei naudojamos be papildomų higienos priemonių.

Patogu ir lengva naudoti – nereikia specialių įgūdžių.

Apsaugo nuo pratekėjimų.

Trūkumai:

Nemaža investicija pradžiojei, jei norėsi kelnaites dėvėti be papildomos apsaugos, nes reikės daugiau kelnaičių.

Būdama ne namuose, turėsi nešiotis suteptas kelnaites su savimi.

Daugiau priežiūros, nes suteptas kelnaites prieš skalbimą turėsi išskalauti šaltu vandeniu, kad neliktų kraujo dėmių.

Jei nešiosi be papildomų higienos priemonių, gali jausti drėgmę.

Norėdama pamatyti visą lentelę telefone, pakreipk ekraną horizontaliai.

 ĮklotaiPaketaiTamponaiMenstruacinės taurelės
Kaip naudojama?KelnaitėseKelnaitėseKišama į makštįKišama į makštį
Ar sugeria ar surenka?SugeriaSugeriaSugeriaSurenka
Kuriuo ciklo metu galima naudoti?Bet kadaBet kadaGriežtai tik tada, kai kraujuojamaRekomenduojama tik tada, kai kraujuojama
Po kiek laiko būtina pasikeisti?Ilgiausiai iki 10 val. Ilgiausiai iki 10 val.Iki 8 val., ne ilgiauIki 12 val.
Ar galima naudoti maudantis?Ne NeTaip (išlipus iš vandens būtina pasikeisti)Taip (nereikia išimti išlipus iš vandens)
TŠS pavojusNeNeTaipNe
Ar daugkartinio naudojimo?NeNeNeTaip
Ar patogu sportuoti?NeNeTaipTaip

Pagrindiniai patarimai, kaip tinkamai rūpintis savo intymia higiena:

* Gydytojai ginekologai rekomenduoja mergaitėms ir jaunoms merginoms nenaudoti jokių prausiklių. Išoriniams lytiniams organams – vulvai – nuprausti pakaks ir šilto vandens. Niekada nenaudok kempinės. Išangės zonai nuplauti, jei reikia, geriausiai naudoti intymios higienos prausiklį.

* Vulvą patariama prausti ryte ir vakare. Menstruacijų metu gali apsiprausti šiltu vandeniu dar ir dienos metu.

* Gerai nusausink nupraustą intymią zoną, bet jos smarkiai netrink –  tiesiog gerai sugerk priglausdama, tapšnodama rankšluostį.

* Rinkis kokybiškus, laidžius orui, bekvapius įklotus ir paketus. Sintetiniai kvapai gali sudirginti jautrią makšties odą. Menstruacijų metu laiku pasikeisk paketą (kas 3-4 val.), kad nepratekėtų ir neatsirastų blogas kvapas.

* Vietoj sintetinių kelnaičių rinkis medvilnines, ypač vasarą. 

Čia įdomu – paskaityk:

>> Koks gali būti makšties kvapas?

Pažiūrėk

PIRMOS MĖNESINĖS

Rinkiniai mergaitėms

Turite klausimų?

Rašykite mums

Scroll to Top

Klausk drąsiai

Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinate savo sutikimą su slapukų įrašymu. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami slapukus. Daugiau apie slapukus ir jų atsisakymą skaitykite PRIVATUMO POLITIKOJE.