Mėnesinių ciklas – kas tai ir kaip skaičiuojamas?

menesiniu ciklas kaip skaiciuoti menesiniu cikla

Patiko? Pasidalink...

Share on facebook
Share on email

Jei dar nesilankei pas ginekologę, tai ateityje kiekvieną kartą apsilankiusi ginekologijos kabinete išgirsi klausimą „Kada buvo paskutinės mėnesinės?“. O atsakymas turėtų būti – paskutinių mėnesinių pirmoji diena.

Bet ne tik dėl to patariama žinoti savo mėnesinių ciklą. Stebėdama savo ciklą ir žymėdama tam tikrus požymius, geriau pažinsi savo kūną ir greičiau pastebėsi sutrikimus, jei tokių atsiras.

Vėliau, jau suaugusios moters gyvenime, mėnesinių ciklo skaičiavimas padės planuojant vaikelį arba apsisaugant nuo nėštumo žinant savo vaisingas ir nevaisingas dienas.

Kas yra mėnesinių ciklas?

Kiekvieną mėnesį vaisingo amžiaus merginos ar moters kūnas (nuo paauglystės, kai atsiranda menstruacijos, iki menopauzės, kai jos dingsta) patiria įvairius hormonų pokyčius tam, kad pasiruoštų nėštumui. Visa tai ir yra vadinama mėnesinių ar menstruaciniu ciklu.

Kiekvienų mėnesinių ciklo metu subrandinamas ir iš kiaušidžių išlaisvinamas kiaušinėlis. Gimdos gleivinė išveša, prisipildo krauju ir gleivėmis. Jei kiaušinėlis neapvaisinamas, neįvyksta nėštumas, gimdos gleivinė kartu su krauju bei gleivėmis pasišalina menstruacijų metu. Vėl prasideda kitas mėnesinių ciklas.

Mėnesinių ciklo fazės

Mėnesinių ciklą sudaro 4 fazės:

• Menstruacinė
• Folikulinė
• Ovuliacijos
• Liuteininė

menesiniu ciklo fazes

Kiekvienos fazės trukmė gali skirtis kiekvienai merginai arba pasikeisti laikui bėgant.

Menstruacinė fazė

Tai mėnesinių ciklo pirmoji fazė. Prasideda menstruacijos. Vadinasi, kiaušinėlis praėjusiame cikle nebuvo apvaisintas. Nėštumas neprasidėjo, todėl hormonų – estrogeno ir progesterono – lygiai sumažėja. Suvešėjusi gimdos gleivinė, reikalinga nėštumui ir vaikelio išnešiojimui, nebereikalinga. Ji pasišalina pro makštį kartu su krauju ir gleivėmis. Šioje fazėje gali patirti įvairių simptomų: pilvo skausmą (spazmus), pilvo pūtimą, krūtų jautrumą, galvos skausmą, irzlumą, nuovargį, nuotaikų svyravimą ir kt.

Menstruacinė fazė trunka vidutiniškai 3-7 dienas.

Folikulinė fazė

Folikulinė fazė prasideda kartu su menstruacine faze. Ji baigiasi, kai įvyksta ovuliacija.
Ji prasideda, kai pagumburis (tarpinių smegenų apatinė dalis, esanti po regimuoju gumburu) siunčia signalą tavo hipofizei (posmegeninei liaukai), kad išsiskirtų folikulus stimuliuojantis hormonas (FSH). Šis hormonas stimuliuoja tavo kiaušides, kad pagamintų apie 5–20 mažų maišelių – folikulų. Kiekviename folikule yra nesubrendęs kiaušinėlis. Tačiau tik vienas (kartais gali ir du) sveikiausias kiaušinėlis subręs. Likę folikulai bus absorbuoti į tavo kūną.
Bręstantis folikulas sukelia estrogeno lygio padidėjimą. Hormonas estrogenas padeda gimdos gleivinei suvešėti, pripildo maistinių medžiagų tam, kad įvykus apvaisinimui, embrionas galėtų joje augti.

Folikulinė fazė gali trukti 7 – 21 dienas, priklausomai nuo ciklo. Tačiau paauglėms gali būti būdinga ilgesnė folikulinė fazė – net iki 32 dienų. Todėl paauglystėje yra normalu, jei tavo visas mėnesinių ciklas – maždaug 45 dienos. ⠀

Šioje fazėje gali pastebėti, kaip pasikeičia tavo makšties gleivės – po menstruacijų būna balkšvos, kreminės konsistencijos ir po truputį skystėja, tampa tąsesnės, skaidresnės.

Ovuliacijos fazė

Tai trumpiausia fazė, kuri trunka 1 dieną. Ovuliacija įvyksta maždaug 14 dieną iki kito ciklo pradžios.

Prieš ovuliaciją smarkiai pakyla liuteinizuojančio hormono (LH) lygis – subrandintas kiaušinėlis išlaisvinamas, kiaušintakiais keliauja link gimdos, kad būtų apvaisintas vyro spermos. Kiaušinėlis išgyvens 12–24 valandas – bus apvaisintas arba žus.

Tavo gimdos kaklelis tampa minkštas ir pakyla. Makšties gleivės primena kiaušinio baltymą – tampa skaidrios, gausesnės. Be to, kai kurios merginos ir moterys ovuliacijos metu jaučia pilvo maudimą, krūtų jautrumą, gali pateplioti ar atsirasti šiek tiek kraujingų makšties išskyrų.

Tik šioje fazėje mergina ar moteris gali tapti nėščia. SVARBU – vaikino ar vyro sperma gali išlikti gyvybinga iki 5 dienų, todėl galima pastoti turėjus nesaugių lytinių santykių ir prieš 5 dienas iki ovuliacijos. Kadangi sunku žinoti, kada tiksliai įvyks ovuliacija, niekada nerizikuok nesisaugodama lytinių santykių metu, jei neplanuoji susilaukti vaikelio.

Liuteininė fazė

Kai folikulas išlaisvina kiaušinėlį, jis tampa taip vadinamu geltonkūniu, kuris išskiria hormonus – daugiausiai progesteroną ir šiek tiek estrogeno. Padidėjęs hormonų kiekis palaiko išvešėjusią gimdos gleivinę tam, kad apvaisintas kiaušinėlis galėtų joje įsitvirtinti.

Jei pastotum, organizmas pradėtų gaminti hormoną – žmogaus chorioninį gonadotropiną (hCG). Nėštumo testai būtent šį hormoną ir nustato. Jis padeda išsaugoti geltonkūnį ir išlaikyti storą gimdos gleivinę.

Jei apvaisinimas neįvyksta, geltonkūnis sunyksta. Sumažėja estrogeno ir progesterono lygis bei prasideda mėnesinės – gimdos gleivinė pasišalina.

Po ovuliacijos, neįvykus apvaisinimui, galima pastebėti, kaip pakinta makšties išskyros. Jei ovuliacijos metu jos primena kiaušinio baltymą, šiuo laikotarpiu – sutirštėja, tampa balkšvos.

Šioje fazėje gali pasireikšti priešmenstruacinio sindromo (PMS) simptomai.
Liuteininė fazė trunka nuo 10 iki 16 dienų (vidutiniškai 14 dienų).

Kaip skaičiuoti mėnesinių ciklą?

Anksčiau moterys žymėdavosi menstruacijas sąsiuvinyje arba kišeniniame kalendoriuje. Dabar sukurta įvairių programėlių, kuriose sekti savo mėnesinių ciklą labai patogu ir paprasta. Tereikia išsirinkti, atsisiųsti ir naudoti. Galima instaliuoti kelias ir išbandyti, kuri labiau patinka. Įvedusi „period tracker apps“, pamatysi populiariausias programėles – Flo, Clue ir kitas. Aš pati asmeniškai naudoju nemokamą „Clue“ versiją.

Prasidėjus menstruacijoms programėlėje pažymima pirmoji normalaus kraujavimo diena ir kokio tipo kraujavimas vyksta (gausus, vidutiniškas ir pan.). Jei tik šiek tiek teplioja, tai nelaikoma pirmąja mėnesinių diena. Nesvarbu, jei kraujuoti pradėjai vakare, ta diena ir laikoma pirma ciklo diena. Kitomis dienomis sužymimos likusios dienos.

Kas mėnesį pildant duomenis, programėlė vis geriau „susipažįsta su tavimi“ ir praneša, kada artėja menstruacijos. „Clue“ galima pažymėti ir skausmą, emocijas, miegą, energiją, makšties gleives. Tokiu būdu fiksuojami požymiai ir pojūčiai leis geriau pažinti save bei pastebėti sutrikimus jiems atsiradus.

Kiti skaitiniai:

PIRMOS MĖNESINĖS

Rinkiniai mergaitėms
Scroll to Top

Klausk drąsiai

Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinate savo sutikimą su slapukų įrašymu. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami slapukus. Daugiau apie slapukus ir jų atsisakymą skaitykite PRIVATUMO POLITIKOJE.