Narkotikai, alkoholis, rūkymas

Galbūt tau atrodo, kad aplink daug rūkančių, vartojančių narkotikus ir geriančių alkoholį…

Galbūt tu žinai, kas jau bandė šių dalykų ir sako „Super!“, „Kietai!“, „Labai patiko!“.

Bet tiesa ta, kad išmintingos mergaitės visame pasaulyje sako „Ačiū, bet NE“. Būk viena iš jų!

Ar žinojai, kad žmogaus smegenys vystosi iki 25 metų amžiaus? Kad žalingi įpročiai gali sutrikdyti smegenų veiklą? Gali pakeisti tavo mąstymą, mokymąsi, atmintį, dėmesingumą, koncentraciją?

Tai cheminės medžiagos, keičiančios smegenų ir kūno veiklą. Narkotikai gali būti vartojami per burną, įkvepiami, rūkomi arba įšvirkščiami. Nesvarbu, koks jų vartojimo būdas – jie patenka į kraują ir išnešiojami po visą kūną.

Nuostabi savijauta pavartojus narkotinių medžiagų išnyksta, bet, deja, kūnas gali likti sužalotas visą tavo gyvenimą.

Daugelis narkotikų sukelia priklausomybę, kurios atsikratyti be galo sunku. Narkotikai paveikia tavo mąstymą, todėl gali būti sudėtinga priimti tinkamus sprendimus ir apsisaugoti pavojingose situacijose. Dėl paveikto mąstymo gali per anksti įklimpti į nesaugų seksualinį gyvenimą, tam dar tinkamai nesubrendusi ir nepasiruošusi. O kur dar lytiškai plintančių ligų (LPL) pavojus! Apsvaigus nuo narkotikų tau gali nerūpėti naudoti prezervatyvą, tad kyla didelė tikimybė užsikrėsti LPL ar netgi ŽIV.

Leidžiami narkotikai padidina riziką užsikrėsti ŽIV ar kitomis pavojingomis infekcijomis.

Įsivaizduok, jog narkotikai gali ne tik stipriai pakenkti tavo sveikatai, bet ir išvaizdai. Yra narkotikų (metamfetaminas), kurių ilgai vartojančiam žmogui atrodo, kad po oda laksto vabaliukai. Tokiu atveju, oda smarkiai nudraskoma, lieka nemaži randai.

Atsimink, kad narkotikai tikrai pavojingi – tu gali rimtai susirgti ar netgi mirti.

Legaliai vartoti alkoholį Lietuvoje galima nuo 20 metų. Ir ne be reikalo!

Galbūt esi girdėjusi, kad alkoholio vartojimas vakarėliuose padeda atsipalaiduoti, bendrauti ir susirasti draugų. Tiesa ta, kad išgėrus alkoholio susilpnėja elgesio kontrolė ir gali įvykti tai, ko visai nenorėtum būdama blaivi, gali atsidurti nepatogiose ir net pavojingose situacijose. Saugiausia tau – visai nevartoti alkoholio.

Alkoholis gali sukelti trumpalaikės ir ilgalaikės žalos tavo kūnui.

Kodėl paaugliai pradeda rūkyti? Gali būti daug priežasčių – rūko tėvai ar vienas iš tėvų; draugai daro spaudimą; galvoja, kad tai padės atsipalaiduoti ar galbūt atrodyti „kietai“. Bet iš tikrųjų yra žymiau daugiau priežasčių, kodėl rūkyti nereikėtų:

  • Rūkymas gali sukelti labai rimtas, skausmingas ligas, pavyzdžiui, vėžį ir emfizemą. Taip pat gali pažeisti daugelį kūno dalių, įskaitant kaulus ir širdį. Realybė tokia – rūkymas pražudo galybę žmonių. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, dėl rūkymo miršta daugiau nei 8 milijonai žmonių kiekvienais metais.

  • Cigarečių tabake yra tūkstančiai kenksmingų cheminių medžiagų – net ir tokių, kurios randamos baterijose, žiurkių nuoduose ar automobilių išmetamosiose dujose.

  • Įsidėmėk! Uostomasis tabakas, kaljanas, elektroninės cigaretės, tabako kaitinimo sistemos (IQOS) taip pat kenkia sveikatai.

  • Cigaretėse esantis nikotinas per kelias sekundes pasiekia smegenis. Iš pradžių jautiesi gerai, bet šią būseną po mažiau nei valandos pakeičia nervingumas ir pablogėjusi nuotaika.

  • Manai, kad pabandysi surūkyti tik kelias cigaretes? Tabakas sukelia priklausomybę, todėl gali būti labai sunku sustoti net ir po vienintelio pabandymo.

  • Rūkymas veikia balso stygas, tad gali sugadinti balsą.

  • Žala prasideda vos tik surūkius pirmą cigaretę ir nesvarbu, kokio amžiaus bebūtum. Nemanyk, kad viena ar kelios cigaretės nieko tokio.

  • Kuo anksčiau žmogus pradeda rūkyti, tuo didesnė tikimybė jam tapti priklausomu ir mirti nuo su rūkymu susijusių ligų.

Sportuoji? Šoki? Dainuoji ar groji? Jei rūkysi, nei vieno iš šių dalykų nedarysi labai gerai. Rūkantiems atsiranda kvėpavimo sunkumų. Dėl to sumažėja ir deguonies patekimas į raumenis – labiau skauda raumenis.

Pasižiūrėk, kokį poveikį rūkymas daro kūnui.

Net jei ir nerūkai, tačiau daug laiko praleidi šalia rūkančių, gali sau pakenkti. Tai vadinama pasyviu rūkymu. Stenkis laikytis atokiai nuo rūkančių ir neįkvėpti tabako dūmų, nes:

  • Žmonės, leidžiantys laiką šalia rūkančiųjų, turi didesnę tikimybę susirgti plaučių vėžiu.

  • Pasyvus rūkymas gali sukelti akių ašarojimą, perštėjimą ir kosulį. Jis gali pakenkti širdžiai, padidinti tikimybę peršalti, o jei sergi astma, gali paskatinti astmos priepuolį.

  • Drabužiai prisigeria nemalonaus tabako kvapo ir kiti gali manyti, jog rūkai.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, dėl pasyvaus rūkymo kasmet miršta daugiau nei 1 milijonas žmonių.


Šaltiniai:

https://www.girlshealth.gov/substance/index.html

https://www.who.int/health-topics/tobacco

Turite klausimų?

Rašykite mums

Scroll to Top

Klausk drąsiai

Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinate savo sutikimą su slapukų įrašymu. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami slapukus. Daugiau apie slapukus ir jų atsisakymą skaitykite PRIVATUMO POLITIKOJE.