Makštis ir ryklys – ką turi bendro? 7 įdomūs ir neįtikėtini faktai apie makštį

Patiko? Pasidalink...

Share on facebook
Share on email

Tu bręsti ir matai, kaip keičiasi tavo kūnas. Auga ne tik krūtys, atsiranda plaukų ten, kur jų anksčiau nebuvo, iš makšties pradeda bėgti balkšvos išskyros. Ir pati makštis bei vulva auga ir keičiasi. Šie pokyčiai tikriausiai kelia tau susidomėjimą, o kartais net ir baimę, kad galbūt tu nesi tokia kaip visos. Kiekviena suaugusi moteris kažkada buvo paauglė, ir su draugėmis miegodavo, paslapčia stebėdavo viena kitą nuogą, tyliai lygindavo savo kūnus, o gal net ir garsiai padiskutuodavo, kodėl jos vulva atrodo vienaip, o draugės – kitaip. Gal net kildavo klausimas, tai kuri čia dabar normalesnė.

O – paaiškėjo – visos mes esame normalios, tik labai unikalios, su savo unikaliomis formomis.

Jei tau įdomu, kokių formų yra mūsų vulvos, pasidomėk iliustratore ir knygos apie vulvą autore iš Amsterdamo Hilde Atalanta. Galbūt jos iliustracijos tau padės suprasti, kokios mes visos skirtingos ir kad dėl to neturėtume būti mažiau mylimos savo partnerių ar mažiau mylėti pačios save.

Paskaičiusi šį straipsnį sužinosi tai, ko galbūt niekada nedrįsai paklausti apie makštį.

#1 Makštis pati gamina lubrikantą

Tau bręstant iš makšties pradeda tekėti išskyros. Tačiau tai dar nėra lubrikacija. Bučiuodamasi ar glamonėdamasi su tau patraukliu vaikinu, masturbuodamasi (masturbacija – lytinio malonumo (orgazmo) siekimas dirginant savo lytinius organus ar erogenines zonas) ar netgi išgyvendama erotines fantazijas arba sapnus tu gali pajausti, kad makštis sudrėksta ir iš jos išsiskiria daugiau sekreto. Tai ir yra lubrikacija. Makšties lubrikacija – natūralus makšties sudrėkimas dėl lytinio susijaudinimo (erotinės stimuliacijos), palengvinantis įsiskverbimą į makštį ir apsaugantis makšties sienelę nuo pažeidimų sueities metu.

Kai moteris erotiškai susijaudina, į jos genitalijas priplūsta daugiau kraujo, lytiniai organai paburksta, pradeda gamintis skystis, kuris sudrėkina makštį. Šis lubrikantas arba gleivingas sekretas skverbiasi iš makšties sienelių, gimdos kaklelio ir Bartolino liaukų, todėl vulva ir makštis pasidaro drėgnos ir slidžios.

O štai kuo makštis panaši į ryklį: moksliškai įrodyta, kad abiejuose yra medžiagos, vadinamos skvalenu. Ši medžiaga gaminama ryklio kepenyse, o taip pat jos randama makšties lubrikante. 

Daugelis dalykų lemia lubrikaciją – kontraceptinės tabletės (hormonai), vaistai nuo alergijos, vaiko žindymas, menopauzė. Kai kurios moterys, kurių lubrikacija yra sutrikusi, naudoja gaminamus lubrikantus, kurie lytinio akto metu sudrėkina makštį ir dėl to lytinis aktas tampa malonesnis.

#2 Gaktos plaukai turi paskirtį

Prieš skusdamasi gaktą žinok, kad šie plaukai turi paskirtį. Jie tarnauja kaip papildomas barjeras, apsaugantis genitalijų audinius, o ypač – jautrią makšties angą. Šie plaukai taip pat apsaugo audinius nuo trinties, kuri atsiranda dėvint aptemptus drabužius Be to, skutantis odoje atsiranda mikroskopinių įpjovimų, kurie laikinai gali padidinti infekcijų tikimybę. Todėl depiliacija, jei atliekama profesionaliai ir higieniškai, gali būti geresnė alternatyva skutimuisi, bet ji, be abejo, skausmingesnė.

Tad nebūtina pašalinti visų plaukų, gal tik tiek, kiek reikia – nuo vietų, kur plaukai išlenda iš po kelnaičių – kad atrodytum tvarkingai ir estetiškai.

#3 Makštis yra pats save išsivalantis organas

Makštis – tai organas, kuris pats išsivalo savo natūraliomis išskyromis, kurios nuolat gaminasi.

Ginekologai sako, kad makštis yra neįtikėtinai subalansuota ekosistema, kurioje yra bakterijų, grybelių, gleivių.

Tai yra rūgšti terpė, kurios pH lygis 3.8–4.5 – idealus sveiką makštį palaikančiam bakterijų balansui. Rūgštinė makšties terpė taip pat tinkama išgyventi spermai, kuri apvaisina kiaušinėlį.

Todėl plaudama savo išorinius lytinius organus nenaudok kvepiančių muilų ir prausiklių, gelių ir antibakterinių skysčių (antiseptikų), kadangi jie gali išbalansuoti makšties ekosistemą ir sudirginti. Prausikliai ir drėgnos servetėlės, kurie nėra skirti intymiai higienai, gali išbalansuoti makšties pH,– tuomet makštis taps neatspari infekcijoms.

Tik nemanyk, kad dėl to nereikia makšties plauti. Praustis būtina, tačiau tam pakanka šilto vandens. O jei pajustum niežulį, pastebėtum pakitusias išskyras ar keistą kvapą, kreipkis į ginekologę(ą).

#4 Makštyje neįmanoma nieko pamesti

Dažnai jaunos merginos ar net moterys mano, kad makštyje galima pamesti tamponą ar menstruacinę taurelę.

Žinok, kad ten niekas nepasimeta 🙂

Tavo makšties kanalo gale yra gimdos kaklelis, kuris yra tarsi nuolat užrakintos ir nieko vidun neįleidžiančios durys. Gimdos kaklelis turi skylutę, per kurią išbėga menstruacijų kraujas, tačiau ji yra labai maža. Tik gimdymo metu ši skylutė (arba gimdos kaklelis) smarkiai išsiplečia gimstant kūdikiui.

Gali būti situacijų, kai tamponui ar menstruacinei taurelei pasislinkus aukščiau taps sunku juos ištraukti. Bet išsigąsti neverta – tereikia šiek tiek kantrybės. Jei vis tik tau nepasiseks, gydytojas visada pagelbės.

#5 Makštis yra be galo stipri

Galbūt ji minkšta ir paslėpta mūsų kūno viduje, tačiau mūsų makštys yra stiprios ir galingos.

Kėgelio pratimai – tai labai populiarūs pratimai, skirti stiprinti dubens dugną ir makštį. Tačiau svarbu stiprinti ir kitas raumenų grupes – sėdmenų ir pilvo. Stiprūs makšties ir dubens dugno raumenys padeda išvengti šlapimo nelaikymo, kuris gali atsirasti po gimdymo ar menopauzės metu.

Makštį supa raumenų žiedai, kurie gimdymo metu gali labai smarkiai išsitempti, kad kūdikis galėtų išlįsti. Tad šie raumenys yra itin elastingi. Kai moteris susijaudina lytinio akto metu, jos makštis taip pat išilgėja, kad lytinis aktas nebūtų skausmingas.

Yra moterų, kurios treniruoja savo makšties raumenis su įvairiais tam pritaikytais svarmenimis, todėl savo makšties raumenimis gali išlaikyti nemažą svorį.

#6 Makštis yra labai elastinga

Tikriausia ne tau vienai kyla klausimas, kaip tokioje mažoje, siauroje skylutėje – makštyje – gali tilpti tamponas, menstruacinė taurelė ar vyro lytinis organas.

Merginos taip pat neįsivaizduoja, kaip toks didelis vaikelis gali išlįsti pro tokią mažą skylutę. Iš tiesų, mūsų kūnai yra neįtikėtini ir nuostabūs. Mūsų makštis gali išsitempti labai daug, kai yra atsipalaidavusi ir veikiama tinkamų hormonų – būtent tai vyksta susijaudinus sekso metu ar per gimdymą.

Tačiau visų mūsų makštys skirtingos: vienų ilgesnės, kitų trumpesnės, vienų siauros, kitų platesnės, skiriasi netgi jų forma.

#7 Makštys – tarsi mūsų pirštų antspaudai

Kiekviena makštis yra skirtinga ir unikali, kaip ir tavo pirštų antspaudai. Nėra vieno makšties „standarto“ arba apibrėžimo, kokia makštis yra normali. Tavo makštis, kaip ir išoriniai lytiniai organai, yra unikalūs ir nuostabūs tokie, kokie yra.

Deja, ne tik paauglės bet ir subrendusios moterys, savo galvoje susikūrusios makšties ar vulvos standartą, dažnai mano, kad jos – kažkokios kitokios. Todėl suaugusios moterys kartais ryžtasi šių organų plastinėms operacijoms. Tačiau nėra jokio standarto, nurodančio, kaip turėtų atrodyti makštis ar vulva.

Pažink savo kūną, tyrinėk savo unikalias kūno dalis, taip tu save labiau pažinsi, gerbsi savo kūną ir dėkosi už tai, kad tu esi tokia unikali ir nepanaši į nieką kitą. Tavo makštis ir vulva yra tobulos tokios, kokios jos yra.

Parašė Vilmantė

Kiti skaitiniai:

PIRMOS MĖNESINĖS

Rinkiniai mergaitėms
Scroll to Top

Klausk drąsiai

Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinate savo sutikimą su slapukų įrašymu. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami slapukus. Daugiau apie slapukus ir jų atsisakymą skaitykite PRIVATUMO POLITIKOJE.