Patarimai tėčiams: kaip su dukra kalbėti apie menstruacijas?

patarimai teciams_prisijaukinkmenstruacijas.lt

Patiko? Pasidalink...

Share on facebook
Share on email

Ir apskritai, ar verta su dukra kalbėti apie menstruacijas? Klausimas ne iš lengvųjų. O atsakymas labai priklauso nuo to, kaip mergaitė jaučiasi kalbėdama su tėčiu tokia jautria tema kaip menstruacijos. Gali būti, kad jums apie tai prakalbus, mergaitė dar labiau užsisklęs ir, tarkime, paprašys jūsų išeiti iš kambario. Tad labai svarbus tinkamas laikas ir tai, kaip jūs pats jausitės apie tai kalbėdamas. Jeigu ši tema jums visiškai svetima, nereikia bandyti apsimesti, kad esate visažinis.

Jums svarbu žinoti, kad menstruacijos mergaitėms dažniausiai prasideda maždaug 11–13 metais. Kartais menstruacijas gali paankstinti mergaitės svoris. Pastebėta, kad apkūnios mergaitės sulaukia menstruacijų anksčiau, net 9 metų. Tad stebėkite, kas vyksta su jūsų dukra. Žinoma, nėra paprasta numatyti, kada prasidės menstruacijos, nežinant, kokie pokyčiai pasireiškia mergaitei esamuoju metu.

Mergaičių brandos pradžią galima atpažinti iš tokių požymių kaip pradedančios augti krūtys, vėliau pažastyse ir gaktos srityje atsiranda vienas kitas plaukelis, mergaitė pradeda daugiau prakaituoti, o jos prakaitas įgauna kvapą. Dažniau riebaluojasi plaukai: jei anksčiau ji galėdavo plauti galvą kartą per savaitę, dabar tai gali tekti daryti bent 2-3 kartus. Kai ant kelnaičių atsiranda išskyrų, menstruacijos gali prasidėti po 1–2 metų. Be to, dažnai paauglystėje ant veido atsiranda vienas kitas spuogelis. Jau nekalbant apie nuotaikų kaitą – tai ji juokiasi, tai verkia be priežasties. Tad jeigu jūs pastebėjote šiuos pokyčius, žinokite, jūsų mažoji mergaitė jau paauglė. Menstruacijos – ne už kalnų.

Kodėl tėtis apskritai turėtų kištis į tokį moterišką reikalą kaip menstruacijos?

Kai mergaitė bręsta, keičiasi jos kūnas: didėja krūtys, platėja klubai, ji stiebiasi ir kartu auga kilogramai. Kūno pokyčiai mergaites labai baugina: staiga iš mažos, smulkios mergaičiukės ji virsta „bjauriuoju ančiuku“. Matydama tokius pokyčius, mergaitė ir taip gali jaustis blogai, bet jeigu ji dar išgirsta savo artimųjų ar draugų replikas, tokias kaip, pavyzdžiui, „tu sustorėjai“ arba „tu sumoteriškėjai“, jos pasitikėjimas savimi gali ženkliai mažėti. Ir kai tokiu metu netikėtai, visai nepasiruošusią užklumpa menstruacijos, apie kurias mergaitė nieko nežino (nors šiais laikais sunku apie tai nieko nežinoti), tuomet ji net gali pagalvoti, kad miršta. Kiek tokių istorijų girdėjau…

Tad šiuo mergaitės brendimo periodu būkite su ja kantrus, švelnus, stenkitės ją suprasti ir visada palaikyti. Nesakykite pastabų apie jos kūną, verčiau pagirkite, kad gražiai atrodo, paskatinkite ją sveikai maitintis ir sportuoti, pats parodydamas tokį pavyzdį. Kartu keliaukite į žygius, minkite dviratį. Saikingas sportas šiuo metu mergaitei labai reikalingas – ne tik jos kūnui, bet ir psichinei sveikatai bei nuotaikai, kurią dažnai lemia hormonai. Sportas subalansuoja hormonus, todėl mes jaučiamės geresnės nuotaikos, užmirštame savo problemas. O gal mergaitei patinka šokti? Nuveskite ją į šokių būrelį. Šokiai – ne tik sportas, jie lavina mergaitės kūną, jos laikyseną, suteikia pasitikėjimo savimi.

Jeigu jau nusprendėte pakalbėti apie menstruacijas, bet nežinote, nuo ko pradėti, siūlau įsigyti „Pirmąjį menstruacijų rinkinį“. Jame mergaitė pati ras atsakymus į jai rūpimus klausimus, susipažins su priemonėmis, kurios jai bus reikalingos, sužinos, kaip su jomis elgtis ir kada naudoti.

Aš pati užauginau sūnų ir dukrą. Su dukra galėjau kalbėti apie viską, tačiau sūnus nebuvo toks atviras su manimi, nors ir bandžiau jį prakalbinti. Tad pasirinkau kitą būdą supažindinti jį su berniuko brendimu: nupirkau jam knygą, kurioje buvo išdėstyti pagrindiniai dalykai. Žinau, kad jis ją perskaitė, o man buvo ramiau žinant, kad jis gavo atsakymus į tuos tylius klausimus.

Jei trokštate, kad jūsų dukra jaustųsi saugi ir laiminga – tiesiog būkite šalia, kai jai jūsų reikia, darykite kartu tai, kas jums abiem teikia džiaugsmą, nepamirškite komplimentų, palaikymo, domėkitės jos draugais. Būkite nuoširdus ir tikras, neišsisukinėkite, jeigu kažko nežinote. Leiskite mergaitei suprasti, kad ji visais klausimais gali kreiptis į jus. Jeigu ji jaučia kažkokį nerimą dėl savo „moteriškos“ sveikatos, nebūtina pasakoti smulkmenų, tegul tiesiog pasako, kad jai reikia pas ginekologę (moterų gydytoją).

Žinokite, mergaites kankina ne tik menstruacijų klausimai, tai gali būti ir su jomis susiję skausmai, gali būti ir makšties infekcija, pasireiškianti niežuliu ir deginimo jausmu. Nors tokie dalykai gali kankinti, jums mergaitė to nepasakys, jeigu jūsų santykiai nebus nuoširdūs.

Svarbiausia, būkite tėčiu, kuris bendrauja, nevengia nepatogių temų, išklauso bei suteikia erdvės.

Parašė Vilmantė

Kiti skaitiniai:

emocinis valgymas emocine valgytoja

Emocinis valgymas – kas tai?

Bekalbėdama su psichologe Erika Mažeikaite sužinojau, kad emocinis valgymas – pakankamai dažna problema, dėl kurios žmonės konsultuojasi su specialistais. Nusprendėme išsiaiškinti, kaip atpažinti emocinį valgymą ir kaip sau padėti.

Skaityti toliau
valgymo sutrikimai

3 dažniausi valgymo sutrikimai – ką reikia žinoti?

Bekalbant su projekto drauge psichologe Erika Mažeikaite, paaiškėjo, kad iš tiesų valgymo sutrikimai nėra jau tokie reti. Ji paminėjo, kad į psichologo konsultacijas kreipiasi tikrai nemažai žmonių, turinčių vienokių ar kitokių valgymo sutrikimų. Išsiaiškinkime, kas tai yra, kaip juos atpažinti ir kaip elgtis.

Skaityti toliau
kaip naudoti tampona pirma karta

Kaip naudoti tamponus pirmą kartą?

Kur turi būti kišamas tamponas? Kokius tamponus rinktis? Kada reikia pasikeisti tamponą? Nesijaudink, jei nepavyks iš pirmo karto „susidraugauti“ su tamponais. Tik bandydama išmoksi jais naudotis ir jaustis užtikrintai bei patogiai.

Skaityti toliau

PIRMOS MĖNESINĖS

Rinkiniai mergaitėms
Scroll to Top

Klausk drąsiai

Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinate savo sutikimą su slapukų įrašymu. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami slapukus. Daugiau apie slapukus ir jų atsisakymą skaitykite PRIVATUMO POLITIKOJE.