Specialistė pataria: spuogai (aknė) ir odos priežiūra

spuoga akne oda

Patiko? Pasidalink...

Share on facebook
Share on email

Kartais gali atrodyti, kad paauglystė ir spuogai (aknė) – neatsiejami dalykai, nes dažnas paauglys turi spuogų. Jų gali atsirasti 7–19-tais gyvenimo metais, o jaunatvinių spuogų paplitimas Lietuvoje (tarp tirtų šio amžiaus asmenų) yra 82,9%1. Tai reiškia, kad 8-iems iš 10 paauglių odai būdingi spuogai. Jaunatviniai spuogai atsiranda ne tik ant veido, bet ir krūtinės, dekolte, nugaros srityse. Galime tave patikinti, kad spuogai paauglystėje yra visiškai normalu, bet kažin, ar tave tai paguos. Grožio terapeutė Rūta Mačiulytė-Šlevienė paaiškina, kodėl atsiranda spuogai, kaip prižiūrėti odą ir kada kreiptis į specialistą.

Spuogų atsiradimo priežastys

Jaunatvinius spuogus sukelia šios priežastys:

1. per didelis odos riebalų kiekis, atsiradęs dėl hormonų padidėjimo jauname amžiuje;

2. sustorėjęs išorinis odos sluoksnis;

3. odos bakterijų gausėjimas;

4. uždegimas.1

Todėl labai svarbu kasdien teisingai prižiūrėti veido ir kūno odą, kad turėtumėte kuo mažiau spuogų ir paauglystė būtų lengvesnė, džiaugsmingesnė.

Kaip atpažinti savo odos tipą?

Odos tipas gali būti nustatomas pagal spalvą, porų dydį ir odos storį. Riebi oda – gelsva, didelės poros, stora oda. Sausa oda – balkšva, balta, smulkios poros, plona oda. Paprastai nėra visiškai sausos ar riebios odos. Dažnai oda būna mišri. Pavyzdžiui, skruostų oda sausa, o T zona (kakta, nosis, smakras) – riebi.

Kaip suprasti, ar tavo oda jautri? Jei per paskutines tris dienas veidui buvo būdingas jautrumas (paraudimas, perštėjimas, pleiskanojimas, smulkus bėrimas), galima įtarti jautrią veido odą.

Teisinga odos priežiūra

1. Prausimas. Rekomenduojame veidą prausti prausikliu bent vieną kartą per dieną vakare, nes tada nuplaunate makiažą, kremo likučius, prakaitą, riebalų perteklių, dulkes. Prausiklis, kuris nesausina, neužkemša porų, neturi sudėtyje muilų ar šarmų, kvapiųjų medžiagų, turi būti parenkamas individualiai pagal odos tipą4.

Jei veido oda riebi, prauskite pradžioje šiltu ar karštesniu vandeniu, kad poros atsivertų ir geriau pasišalintų riebalų perteklius, o pabaigoje – vėsiu vandeniu, kad poros užsidarytų. Riebiai ir nejautriai veido odai tiks putos ar gelis su salicilo rūgštimi, nes salicilo rūgštis skverbiasi giliau į porą ir išvalo riebalų perteklių. Riebiai ir jautriai spuoguotai veido odai tiktų gelis su salicilo rūgštimi ir uždegimą mažinančiais ingredientais, nes reikia ne tik išvalyti poras nuo riebalų pertekliaus, bet ir slopinti bakterijų, sukeliančių spuogus, dauginimąsi.

Jautriai ir mišriai odai tiktų prausiklis su fermentu papainu, pieno rūgštimi3.

Sausą odą prauskite vėsiu, drungnu vandeniu, nes jai trūksta riebalų, kurie ją saugo. Sausai odai tinka kreminė prausimosi priemonė su šlapalu, trigliceridais, skvalenais, mineraliniu aliejumi, nes nenusausina (jau ir taip sausos odos) ir nepažeidžia natūralios odos apsaugos, o nešvarumus pašalina. Tik sausai, linkusiai spuoguotis odai rekomendajamas prausiklis su glikolio rūgštim (iki 5%), nes ji padeda nuo paviršiaus išvalyti ir pašalinti negyvas ląsteles, kurios ir kemša poras, o riebalų šiam odos tipui trūksta3.

2. Drėkinimas ir apsauga nuo saulės. Po prausimosi būtinai patepkite odą drėkinamuoju kremu ar geliu su priešuždegiminiais komponentais (pavyzdžiui, alijošiumi, žaliąja arbata) ar lengvesnės tekstūros serumu (pavyzdžiui, geliu, losjonu), jei oda yra riebi ar mišri 4. Ryte kasdien patepkite veidą kremu nuo saulės ar UV (ultravioletinių) spindulių su ne mažesniu kaip 30 SPF filtru, gali būti ir toninis, maskuojantis BB kremas, t.y. drėkinamasis kremas su spalva ir apsauga nuo saulės2.

Grožio terapeutė Rūta rekomenduoja visiems paaugliams spuogelius maskuoti BB kremu su spalva, nes jis lengvesnis, ne taip kemša poras. Tokiu atveju spuogai bus mažiau matomi ir jausitės komfortiškiau. Būtina sąlyga, kad vakare gerai nuprausite veidą prausikliu ir patepsite drėkinamuoju kremu.

3. Kuo mažiau lieskite odą. Niekuomet nespauskite jokių veide ar kitoje kūno vietoje atsiradusių spuogelių, inkštirų ar žaizdelių, nes nuo pirštų, nešvarių panagių galite įnešti infekciją, kuri užkrės kitas veido odos vietas!

4. Odos šveitimas. Reguliariai šveiskite veidą fermentiniu šveitikliu, tik labai riebiai ir nejautriai odai rekomenduojamas mechaninis šveitiklis su mažais grūdeliais.

5. Skysčiai. Kasdien gerkite pakankamai vandens ir valgykite daug uogų.

6. Pieno produktai, cukrus. Sumažinkite savo maisto racione pieno produktų ir cukraus. Atminkite, kad cukraus pridėta ir sausainiuose, bandelėse, pyraguose ir pan.

7. Omega-3 ir 6 riebiosios rūgštys. Papildykite maistą omega-3 ir 6 riebiosiomis rūgštimis, gerkite žuvų taukus, valgykite žuvį. Gaudama linolo ir linoleno riebalų rūgščių, t.y. kokybiškos odos „statybinės medžiagos“, oda tampa skaisti, švari, nesausa2.

8. Venkite kai kurių sudėtinių dalių kosmetinėse priemonėse. Šampūnuose esantys plovikliai (detergentai), pavyzdžiui, „Sodium Laureth/Lauryl sulfate“ ar „Cocamidopropyl Betaine“, gaminami iš kokoso aliejaus ir gali sukelti bėrimus, spuogus ant veido odos, todėl jautrią veido odą prauskite atskirai. Saugokite veidą nuo šampūno, kai esate duše ar maudotės vonioje, arba venkite šių medžiagų kosmetinėse priemonėse3.

9. Rankšluosčių ir patalynės keitimas. Keiskite rankšluosčius, kuriais valote veidą, kas antrą dieną, o pagalvės užvalkalą – kas trečią dieną, nes juose kaupiasi bakterijos. Veido sausinimui galima naudoti ir vienkartines kelių sluoksnių popierines servetėles.

Kada kreiptis į specialistus?

Pas kosmetologą, grožio terapeutą patariame apsilankyti iškart, kai atsiranda pirmieji spuogai kaktoje ties plaukų zona ar ant apatinio žandikaulio, T zonos srityse, prasideda pirmieji inkštirai (odos poros pradeda kimštis), maži neuždegiminiai spuogeliai, keli didesni uždegiminiai spuogai, šerpetojanti, išsausėjusi veido oda. Kosmetologas parinks ir paskirs individualias kasdieninės veido odos priežiūros kosmetines priemones pagal odos tipą (vaistinėse dažniausiai siūlo priemones riebiai, nejautriai odai, tad gali išberti dar daugiau), atliks odos šveitimą ir drėkinančias procedūras, o 1–2 kartus per metus – ir higieninį veido valymą.

Į gydytoją dermatologą rekomenduojame kreiptis esant uždegiminiams išbėrimams visame veido plote, jei jie nuolat keičiasi, odos būklė blogėja ar atsiranda naujų spuogų. Profesionalus kosmetologas sudėtingesniais atvejais nukreipia dermatologo konsultacijai. Gydymas antibiotikais turi būti skiriamas tik gydytojo ir esant būtinybei.

Svarbiausia, nenusimink ir nenuleisk rankų, jei nematai greito rezultato, nes spuogų (aknės) gydymas užtrunka. Belieka laikytis specialistų pritaikyto odos priežiūros ar gydymo plano, rekomendacijų. Daugiau galvok apie teigiamus dalykus gyvenime ir net nepastebėsi, kaip tavo odos būklė pagerės.

Būkite visi sveiki ir gražūs!

Literatūros šaltiniai:

1. Gancevičienė R., Karčiauskienė J., Valiukevičienė S., Bylaitė M. Aknės diagnostika ir gydymas. Mokomoji knyga. 2013, 7–11 p.

2. Baumann L. Cosmetic dermatology. Principles and Practice Second Edition. New York: The Mc Graw Hill Medical. 2009.

3. Baumann L. The skin type solution. New York. Bantam Books Trade Paperback. 2010.

4. Gerson J. Miladys Standard Fundamentals for estheticians, 9 th edition. – Thomson Delmar learning, 2004. – 584 p., ISBN 13:978-1-5625-3836-1

Kiti skaitiniai:

PIRMOS MĖNESINĖS

Rinkiniai mergaitėms
Scroll to Top

Klausk drąsiai

Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinate savo sutikimą su slapukų įrašymu. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami slapukus. Daugiau apie slapukus ir jų atsisakymą skaitykite PRIVATUMO POLITIKOJE.