Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Pirmos mėnesinės – kada jų laukti ir ko tikėtis?

pirmos menesines

Patiko? Pasidalink...

Share on facebook
Share on email

Turbūt jau žinai, kad mėnesinės yra svarbiausias brendimo įvykis. Galbūt truputį nerimauji, nes tavęs laukia nauja patirtis, nežinai, kada bus tas pirmas kartas, neįsivaizduoji, ko tikėtis? Pasistengsime tave nuraminti ir suteikti naudingos informacijos apie pirmąsias mėnesines. Beje, ar žinai, jog pirmosios mėnesinės dar vadinamos „keistu“ terminu – menarchė?

Kada prasideda pirmos mėnesinės?

Dažniausiai mergaitėms pirmosios mėnesinės prasideda 12–14 metų amžiaus, tačiau jos gali prasidėti tiek anksčiau, tiek vėliau. Ir tikrai neverta jaudintis, jei tavo draugėms jau yra menstruacijos, o tau dar ne. Kiekvienai savas laikas. Iki menstruacijų – maždaug keletą metų iki jų pradžios – pirmiausia pastebėsi įvairių kūno pokyčių: pradės augti krūtys ir pasikeis kūno formos, atsiras plaukelių pažastyse ir ant gaktos, pastebėsi makšties išskyras.

Su gydytoju verta pasikonsultuoti, jei tau jau 16 metų arba praėjo 3 metai nuo krūtų augimo pradžios, o menstruacijos dar neprasidėjo.

Kokie požymiai, kad jau prasidės pirmosios mėnesinės?

Kartais pirmosios menstruacijos prasideda ir be jokių požymių. Tačiau kai kurios mergaitės prieš mėnesines gali patirti įvairių simptomų, kai kurioms gali pasireikšti priešmenstruacinis sindromas ar net priešmenstruacinis disforinis sutrikimas dėl hormonų svyravimų.

Dažniausi simptomai, kad artėja menstruacijos: 
• Odos bėrimas
• Apatinės pilvo dalies (taip pat gali būti ir nugaros) maudimas
• Pilvo pūtimas
• Krūtų jautrumas
• Viduriavimas
• Nuovargis
• Padidėjęs dirglumas, emocingumas
• Potraukis tam tikram maistui (labai dažnai saldumynams)
• Skaidrios arba baltos makšties gleivės

Kad išvengtum „avarijų“, kai mėnesinės prasideda netikėtai, būk pasiruošusi. Kuprinėje visada turėk menstruacijų rinkinuką: švarias kelnaites, kelis bekvapius ir hipoalerginius higieninius paketus, bekvapių drėgnų servetėlių intymiai higienai. Susidėk į dailią kosmetinę ar specialų dėkliuką. Šie dalykėliai vietos daug neužims ir padės tau jaustis ramiau. 

Ką daryti prasidėjus pirmosioms mėnesinėms?

Jei esi ne namuose ir tau prasidėjo mėnesinės, o higienos priemonių neturi – nepanikuok. Mokykloje apsilankyk slaugytojo (-s) kabinete, kur tau duos paketą. Taip pat gali paprašyti klasės draugių, nes čia nieko gėdingo. O ir ko gėdytis, kai viso pasaulio sveikos vaisingo amžiaus mergaitės, merginos ir moterys patiria menstruacijas? Jei nėra galimybės gauti higienos priemonių – ne bėda. Tokiu atveju laikinai išgelbės tualetinis popierius – tualete suvyniok tiek, kad kurį laiką atstotų paketą ir sugertų kraują kelnaitėse. Jei išsitepė rūbai? Tiesiog ant savo klubų užsirišk džemperį ar striukę – tikrai niekas nepamatys. Grįžusi namo, suteptus rūbus išskalauk šaltu vandeniu prieš skalbimą skalbimo mašina.

Kiek laiko trunka pirmos mėnesinės?

Pirmos mėnesinės gali trukti tik kelias dienas. Dažniausiai mėnesinės trunka 2-7 dienas.

Pirmaisiais metais menstruacijos gali būti nereguliarios, tad nesistebėk, jei kitų mėnesinių sulauksi po kelių mėnesių ar net vėliau. Susireguliavus ciklui, jis trunka 28 (+/-7) dienas, o jaunoms merginoms šis intervalas dar platesnis ir gali trukti 21–45 dienas. Kaskart ir menstruacijų kraujo spalva gali būti skirtinga – nuo juodos iki rožinės

Labai patogu savo mėnesinių ciklą žymėtis kalendoriuje ar specialioje programėlėje telefone (įvesk „period tracker“ ir išsirink labiausiai patinkančią programėlę). Tokiu būdu, ypač ciklui tapus reguliariam, visada galėsi žinoti, kada maždaug prasidės menstruacijos, matysi, jei jos vėluotų, o vizito pas ginekologą metu, paklausta, kada buvo paskutinės mėnesinės, nereikės pasimetus kapstytis atmintyje.

Mėnesinių ciklas – kas tai ir kaip skaičiuojamas?

Kiek kraujo išteka mėnesinių metu?

Gali būti, jog kelios pirmos mėnesinės bus labai lengvos – pastebėsi tik kelias raudonas ar rudas dėmes per visas dienas, tačiau gali būti ir gausesnės.

Pagal įvairius duomenis netenkama iki 6 valgomųjų šaukštų (60 ml) kraujo menstruacijų metu (nors atrodo gerokai daugiau)*. Ir tai nėra grynas kraujas, o kraujas, susimaišęs su makšties gleivėmis ir gimdos gleivinės audinio likučiais.

Gausus kraujavimas nebūtinai rodo kažkokius sveikatos sutrikimus. Tačiau jei tu jaudiniesi, pasikalbėk su suaugusiu žmogumi, kuriuo pasitiki. Į gydytoją rekomenduojama kreiptis, jei:

• Reikia keisti paketą, tamponą ar tuštinti menstruacinę taurelę kas 1-2 val.
• Svaigsta galva
• Smarkiai plaka širdis
• Menstruacijos trunka ilgiau nei savaitę

Kokias priemones naudoti menstruacijų metu?

Pradžioje paauglėms rekomenduojama naudoti higieninius paketus, nes įklijuoti paketą į kelnaites yra paprasta ir nereikia specialių įgūdžių. Kai geriau pažinsi savo kūną ir jausiesi drąsiau, gali išbandyti tamponus ar menstruacinę taurelę – patogu sportuojant ar maudantis baseine, ežere, jūroje. Nepamiršk prieš ir po paketo, tampono keitimą ar taurelės ištuštinimą kruopščiai nusiplauti rankų.
Susipažink su kiekviena menstruacijoms skirta priemone.

Ar kiti gali matyti, jog tau mėnesinės?

Tikrai ne. Nei tavo išvaizda, nei kvapas jokių įtarimų nesukels. Na nebent… Nesiprausi ar per ilgai nekeisi paketo.

Žinok, jog prikvėpinti paketai gali suerzinti jautrią vulvos (išorinių lytinių organų) odą, tad intymiai higienai rinkis kuo natūralesnius, bekvapius produktus – Gentle Day paketai menstruacijoms yra ne tik ekologiški, bet dar ir itin daug sugeriantys, tad tomis dienomis jausiesi saugiau. 

Jei bijai nemalonaus kvapo, menstruacijų metu plauk intymią zoną ne tik ryte ir vakare. Mergaitėms, neturėjusioms lytinių santykių, užtenka vulvą  prausti šiltu vandeniu nenaudojant jokių prausiklių ir kempinės.

Ar galima plaukioti ir sportuoti mėnesinių metu?

Tikrai galima plaukioti ir sportuoti menstruacijų metu. Iš tikrųjų, reguliarus fizinis aktyvumas gali sumažinti mėnesinių pilvo skausmą.

11 būdų, kaip sumažinti menstruacijų skausmą

Jei ketini plaukioti, naudok mažiausio dydžio tamponą ar menstruacinę taurelę. Nepamiršk išsiimti tampono po maudynių baseine ar kitame vandens telkinyje.

Sulaukusi pirmųjų mėnesinių nepamiršk atšvęsti su savo mama ar gera drauge. Juk švęsti tikrai yra dėl ko – sulaukei ypatingiausio brendimo įvykio! Tikiuosi, sužinojai daug naudingų dalykų, be baimės lauksi ir būsi pasiruošusi savo pirmosioms mėnesinėms.

* – Institute for Quality and Efficiency in Health Care. Heavy periods: Overview.  2017.

Konsultavo akušerijos-ginekologijos gydytoja rezidentė Paulina Blotnienė

Kiti skaitiniai:

makšties kvapas

Koks gali būti makšties kvapas?

Kartais užuodi keistą, specifinį kvapą savo intymioje zonoje? Galbūt tau jis nepatinka? Ir dar atrodo, kad visi aplinkui jaučia jį? Be reikalo. Perskaityk ir sužinok, koks gali būti makšties kvapas ir kaip prižiūrėti vulvą bei makštį.

Skaityti toliau

PIRMASIS

Menstruacijų rinkinys mergaitei

Klausk drąsiai

Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinate savo sutikimą su slapukų įrašymu. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami slapukus. Daugiau apie slapukus ir jų atsisakymą skaitykite PRIVATUMO POLITIKOJE.