Makštis nėra vulva, o vulva nėra makštis

Patiko? Pasidalink...

Share on facebook
Share on email

Kodėl nutarėme parašyti apie tai, kad makštis nėra vulva, o vulva nėra makštis? Todėl, kad socialiniuose tinkluose apklausus merginas ir moteris maždaug pusė jų nežinojo, kuo skiriasi vulva nuo makšties. Makštis ir vulva nėra tas pats, tačiau šie terminai vis dar dažnai naudojami kaip sinonimai. Tad susipažink su moters lytinių organų anatomija.

Kas yra vulva?

Vulva yra moters išoriniai lytiniai organai. Išoriniai – vadinasi, kas yra išorėje, o ne viduje. Vulva dengia įėjimą į makštį. Vulvą sudaro penkios dalys: gakta, lytinės lūpos, varputė (kitaip – klitoris), makšties prieangio stormuo ir makšties prieangis. Būtent vulvą, o ne makštį prausiame kasdien ryte ir vakare.Vulva - išoriniai lytiniai organai

Iš tikrųjų tavo vulva yra tokia, kokia yra, ir ji … normali.

Pavyzdžiui, mažosios lytinės lūpos gali išsikišti iš už didžiųjų lytinių lūpų ir būti ne tokios mažos. Jų ilgis gali būti nuo <1 iki 5 cm, bet jei ir ilgesnės, nėra mediciniškai laikoma nenormaliomis. Taip pat normalu, jog jos gali būti asimetriškos – nevienodos abejose pusėse.

Vulvą reikėtų vadinti vulva, o ne „putyte“, „dziundze“, „užpakaliuku“ ar panašiai. Kodėl tai svarbu? Anot specialistų (psichologų, seksologų, gydytojų), lytinius organus reikia vadinti taisyklingais anatominiais pavadinimais (vulva, makštis, gimda, varpa (penis), sėklidės), nes tai normali kūno dalis, kurios gėdytis nereikia. Aiškus lytinių organų įvardinimas gali padėti vaikams apsisaugoti nuo seksualinės prievartos, nes potencialius seksualinius prievartautojus atbaido vaiko žinios ir kūno pažinimas. Seksualinės prievartos pasitaiko ir artimoje aplinkoje – tokiu atveju, vaikas galėtų sulaukti pagalbos greičiau, jei žinotų taisyklingus lytinių organų pavadinimus. Šią istoriją perskaitėme akušerės „Sumani mama“ Facebook paskyroje:

„Istorija apie 5 metų mergaitę iš Kanados. Mergaitė žinojo vieną lytinių organų pavadinimą – sausainiukas. Taip jos vulvą (išorinius lytinius organus) vadindavo mama. Mažylę prievartaudavo jos tėtis ir ji nutarė paprašyti pagalbos darželio auklėtojos. Ji auklėtojai pasakė: tėtis valgo mano sausainiuką. O auklėtoja jai atsakė, kad geros mergaitės turi dalintis ir davė jai sausainį. Ir prievarta tęsėsi toliau. Kol vieną dieną mama papasakojo darželio auklėtojai, kad ant mergaitės „sausainiuko“ rado nubrozdinimų ir tik tuomet paaiškėjo baisi tiesa. Ką parodo ši istorija? Jei mergaitė būtų žinojusi, kaip vadinami lytiniai organai, auklėtoja būtų supratusi ir galėjusi padėti.“

Kas yra makštis?

Visų pirma, makštis (kitaip dar – vagina) yra viduje. Ji tarsi vamzdelis arba kanalas, jungiantis gimdą su išoriniais lytiniais organais (vulva). Būtent į makštį menstruacijų metu kišamas tamponas arba menstruacinė taurelė, o vaginalinių lytinių santykių metu – vyro lytinis organas, t.y. varpa (kitaip – penis, bet ne „peliukas“, „pimpaliukas“, „kotelis“, „lazdelė“ ar dar kas nors). Makšties, kitaip nei vulvos, plauti nereikia, nes ji pati savaime išsivalo. Per makštį išteka išskyros bei kraujas menstruacijų metu.


O šlapimas teka ne pro makštį, bet šlapimo (šlaplės) angą, kuri esti žemiau varputės (klitorio). Todėl kai makštyje yra tamponas arba menstruacinė taurelė, norint nusišlapinti nereikia ištraukti nei tampono, nei taurelės. Įdomu, kad šis klausimas neretai kyla ir suaugusioms moterims. Tai tik rodo, kaip dalis jų menkai pažįsta savo kūną.

Mes mergaitėms rekomenduojame pasiimti veidrodėlį, patogiai atsisėsti ir per jį apžiūrėti savo lytinius organus su trimis angomis – šlaple, makštimi ir išange – kad suprastų, į kurią angą reikėtų įkišti tamponą ar taurelę. Tad jeigu tu niekada to nedarei, padaryk tai dabar, kai jau žinai, kas yra kas.

Spausk čia ir skaityk daugiau apie savo kūną

Koks gali būti makšties kvapas

Kokia gali būti vulva?

Pasaulyje daug įvairių vulvų ir nėra jokio idealios vulvos standarto. Tuo gali įsitikinti apžiūrėjusi Jamie McCartney menininko kūrinį „Didžioji vulvų siena“ – pamatysi, kokia vulvų įvairovė! (Pastaba: angl.k. – The Great Wall of Vagina; angliškas pavadinimas turėtų būti patikslintas, nes mes jau žinome, kad vulva nėra vagina (makštis).)

Tai britų menininko 8 metrų ilgio sienos skulptūra, kurioje galima pamatyti 400 skirtingų vulvų atspaudų, kuriuos „paliko“ 18-76 m. moterys bei translyčiai asmenys iš įvairių pasaulio šalių. Menininką šokiravo tai, kad didelė dalis projekte dalyvavusių savanorių modelių išreiškė nepasitenkinimą tuo, kaip atrodo jų vulva, ir kad visame pasaulyje sparčiai daugėja svarstančių apie kosmetines lytinių lūpų operacijas.

Šiuo kūriniu menininkas pareiškia, kad nėra tobulų ar netobulų vulvų – kiekviena vulva, kaip ir veidai – savita, išskirtinė. „Viva la Vulvalution!“ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Taigi tavo vulva yra unikali ir, aišku, graži tokia, kokia yra.

Kiti skaitiniai:

kaip pamilti savo kuna paauglysteje prisijaukinkmenstruacijas.lt

Kaip pamilti savo kūną arba vienos paauglės istorija

Noriu pasidalinti su jumis savo istorija, kaip man pavyko perbristi nepasitikėjimo savimi liūną ir pamilti save – savo vienintelį tokį, nepakartojamą kūną (kaip ir jūsų visų!). Noriu tik pasakyti, jog tai užtrunka laiko. Nebus taip, kad atsibusite kitą rytą ir jau trykšite pasitikėjimu. Tai reikalauja nemenko darbo, šis procesas vyksta mažais žingsneliais.

Skaityti toliau
mitai apie menesines

7 mitai apie mėnesines – pasakykite savo dukrai

Mes, mamos ir tikriausiai tėčiai, esame girdėję daug dalykų apie mėnesines. Vieni galbūt teisingi, o kiti klaidingi. Jei dar nekalbėjote su dukra apie brendimą ir visus vykstančius pokyčius, pakalbėkite. Lai ji žino, kad jūs esate šalia ir visuomet padėsite, atsakysite į rūpimus klausimus. Svarbiausia, perduokite, jog menstruacijos – nieko gėdingo, tai normalus, sveiko moters kūno požymis. Toliau sužinokite, kokie 7 mitai apie mėnesines, kuriuos turėtumėte pasakyti savo dukrai, egzistuoja.

Skaityti toliau

Mėnesinės vėluoja? Ar reikia sunerimti?

Atsiradus menstruacijoms gali būti, kad jos kelis metus bus nereguliarios. Tai yra normalu, todėl nereikia stebėtis, jei po pirmųjų mėnesinių kitas kraujavimas gali prasidėti tik po 3-6 mėnesių. Be to, vieną mėnesį menstruacijos gali trukti kelias dienas ir būti labai gausios, o kitą – savaitę ir su lengvesniu kraujavimu.

Skaityti toliau
ar galima naudoti menstruacine taurele

Ar galiu naudoti menstruacinę taurelę, jei esu „nekalta“?

Taip, mergaitė paauglė,neturėjusi lytinių santykių, gali naudoti menstruacinę taurelę. Tereikia atminti, kad ši priemonė reikalauja savo kūno anatomijos išmanymo ir daugiau įgūdžių įsidėti nei, pavyzdžiui, tamponų atveju. Tad turi labai norėti ją naudoti ir būti pasiryžusi išmokti. Sužinok daugiau apie taurelę, jos pliusus, naudojimo patarimus perskaičiusi straipsnį.

Skaityti toliau

PIRMOS MĖNESINĖS

Rinkiniai mergaitėms
Scroll to Top

Klausk drąsiai

Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinate savo sutikimą su slapukų įrašymu. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami slapukus. Daugiau apie slapukus ir jų atsisakymą skaitykite PRIVATUMO POLITIKOJE.